İlgili Faliyetler

Elektrik enerjisini iletme görevini üstlenen, herhangi iki farklı cihazı birbirine bağlayan materyale kablo denir. Kablolar kullanılacağı sistem doğrultusunda farklı çeşitlerde mevcut olabilir. Bunların en temel ayrılan çeşitleri tek damarlı kablolar ve çok damarlı kablolar olarak geçmektedir. Tabii sadece bunla kısıtlı kalmayarak bu her iki çeşitte kendi içerisinde TTR kablolar, NYAF kablolar, antigron kablolar, NYA kablolar, yer altı kabloları, blendajlı kablolar, kauçuk kablolar, HDMI kablolar, kumanda kabloları, VGA kablolar, patch kablolar, telefon kabloları, data kabloları, profibus kabloları, profinet kabloları ve yangın ihbar kabloları gibi onlarca hatta yüzlerce farklı çeşitte sınıflandırılmaktadır.

Kablolar genellikle bakır olmak üzere bazen gümüş veya altın iletkenlere sahip olabilirler. Bu iletkenin dışına sarılan kılıf, zırh, plastik katmanlar ile birlikte kablo haline gelmektedir.

Kablo Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kablolar santralde üretilen elektrik enerjisini, santralden başlayıp ulaştığı en son noktaya kadar kesintisiz bir iletişim sağlamakla yükümlüdür. Santral ile ulaşılan son nokta arasındaki iletişimde gerilim seviyelerine oranla farklı kesitli kablolar, farklı tipte kablolar ile dağıtım ve iletim sağlanır. Bu iletişimin kesintisiz olarak sağlanabilmesi için kablo sistemlerini tanımak gerekmektedir. Kablo sisteminde kabloların yapısı, karakteristikleri ve aradaki kaybı hesaplayabilmek önemlidir.

Sistem için kullanılacak kablolar belirlenirken hangi ortamda ve hangi şartlarda kullanılacağı, ne tarzda dış etkilerle karşı karşıya kalacağı, kablonun bulunacağı yerdeki ortam koşullarının analizinin yapılıp akabinde kablonun belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde sorun yaratabileceği gibi kopma, temassızlık gibi çok fazla arıza sorunu çıkartmaya da müsait olacaktır. Kullanılacak kablonun cinsini belirledikten sonra üzerinden geçecek gerilim değerinin, hangi elektriksel kesitte olan kabloya ihtiyaç duyulduğu belirlenmelidir. Kablo kesiti belirlenirken başarılı ve doğru kabloyu seçebilmek için en az diğer belirleme analizleri kadar dikkatle yapılmalıdır.

Kablolar enerji iletimini sağladığı için sistemin başarılı bir şekilde çalışmasında önemli bir rolü vardır. Bu başarıyı sağlamak için bahsedilen analizlerin dikkatlice yapılması, kabloların sisteme uygun bir şekilde belirlenmesi, doğru bir kurulum yapılması ve belirli aralıklarla gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Botem olarak tamda bu noktada devreye giriyoruz. Sizler için kablo tedariki sağlıyoruz. Bahsettiğimiz tüm kablo çeşitleri internet sitemizde mevcuttur. En uygun fiyat garantisiyle en kaliteli dış malzeme ve iletkene sahip kabloları tedarik ediyor ve sizlere satıyoruz.

Kablo kesitinin analizi kısmında sorun yaşıyorsanız sizlere yardımcı olmaktayız. Akım taşıma kapasitesi, voltaj düşümü ve kısa devre akımı gibi özellikleri baz alarak en doğru seçimi yapıyoruz. Botem internet sitesi üzerinden kablolar sipariş etmek için ihtiyacınız olan ürünü seçtikten sonra çıkan talep formunu doldurmanız yeterlidir. Hemen akabinde alanında uzman ekibimiz sizlerle iletişim kurup siparişinizi teyit ederek paketleme ve kargolama işlemlerine hemen başlamaktadır. Botem olarak müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olduğumuz için güvenerek alışveriş yapabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!