VGA kablolar ilk olarak karşımıza 1987 yılın IBN tarafından video grafik dizini olarak sundu. Bu kablolar görüntüyü kolaylıkla televizyon gibi ortama aktarabiliyor. Böylelikle görüntüyü net olarak görebiliyoruz. Üzerinde 12 adet pin vardır. Bunu sabitlemek için iki tane dönerli vida vardır. Bu sayede net olarak göremediğimiz görüntü analog olarak ekrana yansıtır.

Yine kasayı televizyona bağlantı yaparak daha büyük ekranda görüntüleme sağlar. VGA kablolar her renkte bulabilirsiniz. 12 adet pinler her sinyalleri farkı şekilde okuyarak sizin görmek istediğiniz gibi ekrana yansıtır. Bu bütün ekran kartına sahip olan cihazlar için geçerlidir. Bir pini bile kırılsa görüntü ekrana yansıtamaz. Günümüzde hala kullanılan bir kablodur.

vga kablolar

VGA Kablolar ile HDMI Kablolar Arasında Fark Nedir?

VGA kablolar 1987 yılında çıktı. Görüntülemeyi sağlayan ilk çıkan kabloda diyebiliriz. Bu kabloların çalışma prensibini çözdükten sonra HDMI kablolar çıkarıldı. Kullanımı kolay olduktan sonra HDMI kullanımı daha da popüler olmaya başladı.

Aslında bu kabloyu popüler yapan dizüstü bilgisayarların çıkmasıdır. Bu bilgisayar çıktıktan sonra televizyonların birçoğunu dosya aktarım bağlantısını sağlayan HDMI girişleri de yapılmaya başlandı. VGA kablosu sıkıştırılmış bir veriyi ekrana aktarırken HDMI kablo ise direk görüntüyü net bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

VGA kablonun maliyeti daha düşüktür. VGA kablosu sadece görüntüyü aktarırken. HDMI kablo ise hem sesi hem de görüntüyü aktarır. Böylelikle hoparlöre gerek duymadan duyma imkânı sunar.

VGA kablolar HDMI kabloya göre kullanımı daha zor ve kısıtlı bir kablo türü olduğu için her yerde sıkça bulunmayabilir. Bulunan yerlerde ise fahiş fiyatlar verilebilir. Bu noktada Botem devreye giriyor, VGA kablolar başta olmak üzere her türlü kablo çeşidini en uygun fiyat garantisiyle internet sitemizden satın alabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!