Profibus kabloları çok amaçlı kullanıma uygun bir şekilde geliştirilmiş. 1987 yılında Alman bilim adamı tarafından geliştirilerek günümüzde hala kullanılmaya devam ediliyor.  Genellikle büyük şirketlerin otomasyon cihazlarında ağ iletişimini ve sinyal kontrollerini sağlamak amacıyla kullanılan bir kablo türüdür. Dıştan bakıldığından bu kabloların karışık devreleri olduğunu göreceksiniz.

Lakin çalışma prensipleri kolaydır. Sinyalleri alır kendi analog kanallarına çevrilir. Ve farklı bir cihaza aktarımı sağlanır. 1987 yıllarında çıkan bu kablo ilk zamanlarda sadece sinyalleri okuyabiliyordu zaman geçtikçe hatalı düzenledikçe büyük otomasyon makinelerinde bile birbirleriyle iletişim sağlayacak duruma getirildi. Maliyeti düşüktür.

profibus kabloları

Bundan dolayı büyük fabrikalarda görmemiz mümkün. Bu kabloların diğer ismi haberleşme kabloları olarak geçer.  Çalışma mantığı telefon kablolarına benzer ama sinyalleri bun kablolardan daha yüksektir. Profibus kabloları kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.

Profibus Kablolarının Özellikleri Nelerdir?

Profibus kabloları kullanıl anılmadan önce her bir cihaz ve her bir sinyal için ayrı kablo döşeniyordu. Bu kablo bulunduktan sonra tek bir kabloyla bütün gerekli haberleşme işlemleri sağlanmaya başladı. Çok kablo ortamından muaf olundu. Bu durum maliyeti daha uygun hale getirdi.

Bu cihazla yapılacak her bağlantı cihaza uyumlu olması gerekir. Olmadığı takdirde ağ ve sinyal sağlanmaz. Kullanım alanlarına göre de bu kablolar farklılık gösterir. Dış etkenlere karşı dayanıklıdır.

Rutubetten ve nemden etkilenmez. İç kısmı iki kırmızı bakır teli kaplayacak şekilde ayrı plastik kablo oluşur. Onun dışında beyaz neme karşı dayanıklı iletkenler vardır. Yine dış koruyucu plastik kablo kılıfı vardır.

Eğer acil olarak profibus kabloları ihtiyacınız var ise Botem sizin için doğru bir tercih olacaktır. Hızlı kargolama seçeneğimizle birlikte ihtiyacınız olan ürünü talep formundan sağladığınız sipariş sonrası en hızlı sürede teslim etmekteyiz.

 

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!