İlgili Faliyetler

Kondansatör Nedir?

Kondansatör, elektronların kutuplanmış halde elektriksel yükü içerisinde depolamaya yarayan elektronik devre elemanıdır. Kondansatörün iç yapısı yalıtkan bir malzemenin, iki metal iletken tabakanın arasına yerleştirilmesiyle beraber oluşmaktadır. Kondansatörler piyasada kapasitör, sığa veya kapasite gibi isimlerle söylenebilir. Kondansatör günümüz teknolojisine bakıldığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bulunduğu zamandan günümüze kadar teknolojinin ilerlemesine çok fazla katkı sağladığı için elektronik ve elektrik dallarının en önemli elemanlarından biri haline gelmiştir.

Kondansatörler elektrik yükünü depolayabilmektedir. Kompanzasyonda görünür gücü düşürmek amacıyla reaktif güç kontrolü yapabilmektedir. Alternatif akımı, doğru akıma ve doğru akımı alternatif akıma dönüştürmede kullanılmaktadır.

Kondansatörün farklı farklı çeşidi bulunmaktadır. Hangi çeşide ihtiyaç olduğu fiziksel büyüklüğüne, çalışacak olduğu gerilim değerine ve depo edebildikleri yük miktarına göre belirlenmektedir. Bunun haricinde farklı tasarım tipleri açısından da çeşitli tercih seçenekleri vardır. Kondansatör çeşitlerine örnek vermek gerekirse: Kompanzasyon kondansatörler, motor daimi kondansatörler, ilk hareket kondansatörler, fan kondansatörleri, kutuplu kondansatör, mika kondansatör vb.

Kondansatör Seçimi Neye Göre Yapılmalı

Kondansatör seçerken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kullanılacak olan sistemde veya devrede ne kadar kapasitans değerine ihtiyaç duyduğudur. Kapasitans değeri kondansatörün içerisinde depo edeceği enerjinin miktarını belirlemektedir. Kapasitans değeri kondansatörün dolma ve boşalma süresi içinde oldukça önem taşıyan bir faktör olduğunu unutmamakta fayda var.

Bir diğer önemli nokta ise kondansatörün maksimum kaç volt gerilimde çalışacağıdır. Kapasitörün maksimum çalışma gerilimi, kondansatöre uygulanabilecek en yüksek voltaj değerini belirlemektedir. Bundan dolayı doğru kondansatör seçimi yaparken daha güvenli olması amacıyla devrede veya sistemde ihtiyaç duyulan voltaj değerinden daha yüksek bir değerlikte seçilmelidir.

Botem olarak sizler için en doğru kondansatör seçimini yapmanızda yardımcı oluyoruz. Sitemizde bulunan kondansatörler bölümüne girerek talep formunu doldurmanız halinde sizle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Size ulaştığımızda eğer bilginiz yoksa sizin için doğru kondansatörü seçebilir ve daha sonra gün içerisinde kargoya verebiliriz. En uygun fiyata en kalite kondansatörler için Botem doğru bir tercih.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!