Kondansatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Diğer bir ismiyle kapasitör denilmektedir. Kondansatörlerin bağlı bulunduğu sistemlerde, elektrik enerjisini depolama görevi yapmaktadır. İç yapısı incelendiğinde iki iletken plaka ve bu plakaların arasında yalıtkan bir madde bulunur. Kondansatörler alternatif elektrik akımını iletme özelliğine sahiptirler. Bu yüzden doğru elektrik akımını iletemezler. Kullanım amaçları kullanıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Güç devrelerinde gerilim düzenleme, güç kaynaklarına filtre yapma, elektrik akışını kontrol altına alma gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

motor daimi kondansatorler

Kondansatör bir devrede olmazsa olmaz parçalardan biridir. Fakat bu parçanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Yanlış yapılan bir seçimde patlama şansının olduğu gibi devreye, sisteme de zarar verebilme ihtimali fazladır. Botem bu noktada sizler için yardımcı olmaktadır. Bizimle iletişime geçmeniz durumunda ihtiyacınız doğrultusunda kondansatör seçimi yapabiliriz.

Motor Daimi Kondansatör Nedir?

Motor daimi kondansatörler, monofaze indüksiyon motorlarında sıkça tercih edilen kondansatör türüdür. Motor daimi kondansatörler motor sargılarına kalıcı olacak şekilde bağlanır. Motor daimi kondansatörlerin en önemli özelliklerinden biriside kendi kendini onarabilir bir yapıda olmalıdır. Kondansatör seçimi yapılırken dikkat edilecek hususlar içerisinde çalışacağı sisteme göre seçim yapmak ve anma gerilim değerine bakmak es geçilmemelidir.

Motor daimi kondansatör bulunan asenkron motorlarda kalkışı sağlamak için harici bir kondansatöre veya harici bir anahtarlama elamanına ihtiyaç duyulmaz. Bu elemanların yerine kalkış bobine seri bir şekilde bağlanan motor daimi kondansatör kullanılır. Bu kondansatör diğer kondansatörlere kıyaslama yapıldığında çok daha küçük yapıdadır.

Botem en uygun fiyat garantisiyle motor daimi kondansatör tedariki sağlamaktadır. İstediğiniz kondansatör tipini seçerek talep formunu doldurmanız durumunda gün içerisinde geri dönüş yapacağız.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!