Kompanzasyon panoları endüstride kullanılması kaçınılmaz bir sistemdir. Elektrik enerjisini verimli bir şekilde kullanabilmek amacıyla tasarlanan kompanzasyon panoları reaktif güç katsayısını belirli bir güç üzerine çıkaramamaktadır. Eğer reaktif güç katsayısı cosinus 1 değerinin üzerine çıkarsa yasal sınırı aştığından dolayı ceza yiyecektir.

Bunun yanı sıra hem elektriksel hem de elektronik donanımlı sisteme zarar verebilmektedir. Tüm bunların önlenmesi için kompanzasyon kondansatörleri düzenli olarak teste tabi tutulmalıdır. 30 kW üzeri güç çeken tesislerin reaktif güç sınırı %20’yi aşmamalıdır.

kompanzasyon kondansatorleri

Kompanzasyon Kondansatörleri Neden Önemlidir?

Şebekeden çekilen elektrik, tesise, tesisten de en küçük elektrik gerektiren yere kadar dağıtılmaktadır. Şebekeden başlayarak tüketiciye gelen bu elektrikte her zaman minimum kayıpla taşınması beklenmektedir. Enerji fiyatlarının da her geçen gün pahalandığını göz önünde bulundurursak kayıp ne kadar az olursa verim o kadar fazla, maliyet ise o kadar az olacaktır.

Tesiste kullanılmak üzere tasarlanmış sistemlerde endüktif reaktif güç ihtiyacı olan trafo, elektrik motoru gibi malzemeler kompanzasyon kondansatörleri kullanmanın önemini bir hayli arttırmaktadır.

Özetleyecek olursak tasarruf için, kayıpları azaltırken verimi arttırmak için kompanzasyon kondansatörlerinin önemi bir hayli yüksektir. Kondansatör seçimi yaparken anma gerilimi ve malzeme kalitesi gibi niceliklere dikkat etmek önemlidir. Eğer yeteri bilginiz yoksa Botem kompanzasyon kondansatörü seçiminde destek sağlamaktadır.

En uygun fiyat garantisiyle en kaliteli malzemeye sahip kompanzasyon kondansatörü satın almak için Botem’i tercih edebilirsiniz. İsteğiniz doğrultusundaki kondansatörü seçerek talep formunu doldurmanız yeterli. Sonrasında en kısa sürede adresinize kargo ile göndereceğiz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!