Motor, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinedir. Elektrik enerjisine pil dersek mekanik enerji ise pilin enerjisini kullanarak dönen parçadır. Bir motoru fiziksel olarak açıklamak istersek buna en iyi yaklaşım Fleming’in bulduğu sol el kuralı olacaktır.

Elektrik Motoru Nedir?

Elektrik akımı, birbiriyle karşılıklı bir konumda olan iki mıknatısın arasında yerleştirilen bir elektrik telinden geçtiği takdirde kuvvet üretimi yapmaktadır.

elektrik motoru

Günümüzde belki gözle göremiyor, dikkat etmiyor olsak da elektrik motoru aktif olarak kullandığımız birçoğu malzemede bulunuyor. Elektrik motorları buzdolaplarında, bulaşık makinalarında, çamaşır makinalarında, elektrikli süpürgelerde, elektrikli arabalarda, soğutma ve ısıtma sistemlerinde, sanayide, saatte, mutfak robotlarında yani özetle hayatın hemen her alanında kullanılmaktadır.

Elektrik motorları kendi arasında farklı kategorilere ayrılmaktadır. Asenkron motor, senkron motor, DC motor, AC motor, servo motor, üniversal motor, tork motoru, relüktans motoru ve daha fazlası. Her motor kullanılmak istediği alana göre seçilmektedir. Örneğin alternatif elektrik akımı ile çalışması istenen bir motora ihtiyaç varsa AC elektrik motoru tercih edilir. Tam tersine doğru elektrik akımı ile çalışması istendiği durumda DC motor tercih edilmelidir.

Elektrik Motoru Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Elektrik motoru alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunu tıpkı araba almak veya telefon almak gibi düşünün. Alırken seçimi güzel yapmalısınız ki mesela arıza durumunda ihtiyacınız olduğunda elektrik motoru yedek parçaları rahatça bulup, arızayı giderebilesiniz. Elektrik motoru seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekildedir;

Motorun devir hızı, kullanılacak işletmenin gerilim ve frekans değerleri, çalışma koşullarındaki ortamın sıcaklığı. Çalışma katsayısı, motorun güç faktörü, motorun inşa tipi, motor dış gövdesinin malzeme kalitesi, motorun kullanılacağı ortamda hangi koruma tipinde olması gerektiği dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerdir.

Botem ile en doğru motora sahip olabilirsiniz. Botem tüm bu sayılan özelliklere dikkat ederek ihtiyacınız doğrultusunda elektrik motoru ve elektrik motoru yedek parçaları tedariki sağlamaktadır. Satın almanız için yapmanız gereken tek şey ihtiyacınız doğrultusundaki ürünü seçerek talep formunu doldurmanız. Talep formundaki bilgilerin bize gelmesi durumunda, formdaki numaraya ulaşarak istediğiniz ürünü sizlere kargo aracılığıyla ulaştırıyoruz.

Elektrik motoru seçiminde malzeme kalitesinin yüksek olması gerektiğini belirtmiştik. Satışını yaptığımız elektrik motorları en kaliteli malzemeye sahip olan motor markalarından tedarik edilmektedir. Firmamızda asla kalitesiz diğer bir deyişle yan sanayi veya Çin malı ürün satmıyoruz. Sizlerin memnuniyetini bizim için en önemli husus.

En uygun fiyatlara en kaliteli elektrik motoru yedek parçaları için doğru firmayı tercih ettiğinizin garantisini verebiliriz. Olası bir durumda internet sitemizde bulunan telefon numaramızdan ulaşarak ihtiyacınız olan parçayı bulmada yardımcı olabiliriz. Her firmaya, her sektöre uygun olan elektrik motorlarının yedek parçaları bulunmaktadır.

İsterseniz talep formunu doldurarak, isterseniz de internet sitemizde bulunan telefon numarasından iletişime geçerek istediğiniz ürünün siparişini geçebilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!