İlgili Faliyetler

Sinyal Lambaları ve Sirenler Nedir? Ne İşe Yarar?

Sinyal lambaları herhangi bir kumanda devresinin veya kumanda elamanının çalışma durumunu gösteren parçalardır. Sirenler ise yine aynı şekilde herhangi bir kumanda devresinde veya sistemde, çalışma durumunu gösteren, çalışmadığı durumlarda ise öterek bilgilendiren elemanlardır. Sinyal lambaları kendi içerisinde farklı tiplerde bulunmaktadır. Bunlardan en sıkça şahit olunacak sinyal lambası tipleri vidalı sinyal lambaları ve geçmeli sinyal lambalarıdır. Genel çalışma voltajları 5 volttan başlayarak 380 volta kadar neon ampuller kullanılabilir. Akkor flemanlı ampul kullanılmak istendiğinde ise bu çalışma voltaj aralığı 6 volt ile 36 volt aralığında değişim göstermektedir.

Sinyal lambaları ve sirenler kullanım yerine görüne farklı çeşitlerde bulunabilir. Genellikle sarı, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri sektörde daha çok tercih edilmektedir. Devrede kullanılan butonların merkezine veya şalter panolarına takılmaktadır. Sinyal lambasının ışığı ile devrenin çalışma durumuna görebilirken siren sayesinde de sinyal lambasını göremediğimiz durumlarda devrenin çalışma durumu hakkında bilgi vermek konusunda epey yardımcı olmaktadır.

Sinyal Lambaları ve Sirenler Nerede Kullanılır?

Sinyal lambaları ve sirenler kullanılacağı alana ve kullanılacağı amaca göre farklı renkler seçilmektedir. Panonun veya sistemin çalışıp çalışmama durumunun kontrolü sağlanacaksa genellikle yeşil, beyaz ve mavi renkler kontrol amaçlı kullanılmaktadır. Amaç çalışma durumundan çok çalışan personelin dikkatini çekmesi ise o durumda da kırmızı, mavi, yeşil ve sarı renkleri sıkça tercih edilmektedir. Sirenlerde bu ışıkları görememe durumuna karşın her iki sistemde de kullanılmaktadır.

Sinyal lambaları ve sirenler tercihi yaparken malzeme kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü yanlış bir seçim durumunda sistemde oluşan sıkıntılar fark edilmeyip çok daha büyük zararlara yol açmaya müsaittir. Botem müşteri memnuniyetine önem veren bir firma olduğu için satışını yaptığımız tüm malzemeleri kaliteli ve ucuz fiyatlarla sizlere ulaştırma niyetindeyiz. Sinyal lambaları ve sirenler içinde tozlanmaya, ıslanmaya karşı dayanıklı olan ürünleri tercih etmekteyiz. Sistemin bulunduğu yere göre belirtmeniz durumunda sizler için en uygun sinyal lambası ve sireni seçerek adresinize hızlı bir şekilde kargoluyoruz. Talep formunu doldurmanız yeterli daha sonra alanında uzman kadromuz sizlere ulaşmaktadır.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!