Duman Dedektörü Nedir?

Yangın algılama cihazının en eski şekli ısı dedektörleridir. Sabit bir sıcaklığa ulaştığında veya sıcaklıkta aşırı bir artış meydana geldiğinde etkileşime girerler.

Duman detektörleri, dumanı bir yangın gibi düşünüp bunu algılayan ve uyarı sağlayan cihazlardır. Bu güvenlik aygıtları, yangın alarm sisteminin bir parçasıdır ve yangın alarm kontrol paneline sinyal vererek, sesli veya görsel olarak alarm verir. Bölgenin içerisinde birden fazla dedektör olabilir ve hepsi birbirine bağlı olarak çalışır.

Ortamdaki duman optik veya fiziksel şekilde tespit edilebilir. Duman dedektörleri bu yöntemlerden birini veya her ikisini birden kullanabilir. Hassas çalışma prensibi olan bu dedektör türleri, yasaklanan alanlarda sigara içimini de tespit etmek için de kullanılabilmektedir. Endüstriyel ve konut binalarında kullanılabilen bu duman dedektörleri genellikle pille veya bina elektriğini kullanan merkezi bir yangın alarm sistemi olarak çalışmaktadır. Ev tipi duman dedektörleri, pille çalışan bağımsız üniteler olsa blie birbirine bağlı ana güç üniteleri olduklarından herhangi bir birimde duman algınlanması ile birlikte tetiklenebilirler.

Elektrikli duman dedektörleri, yangının erken safhasında, ateş her yere yayılmadan önce iyonizasyon alarmlara nazaran çok daha hızlı tepki vermektedirler. Ateşin çok hızlı yayılabileceği mutfaklarda kullanımı uygundur.

İyonizasyon duman alarmları ise küçük duman partiküllerine karşı oldukça duyarlıdırlar. İyonizasyon alarmları, iki adet elektrik yüklü plaka arasında havayı iyonize eden ve plakalar arasında akım akışına neden olan az miktarda radyoaktif madde taşırlar.

Gaz Dedektörü Nedir?
gaz alarm dedektörü

Gaz dedektörleri, belirli gazların yoğunluğunu ölçmek için bir sensör kullanır. Sensör bir referans noktası belirler bu referansı ölçek olarak kullanır. Belirli bir gazın neden olduğu kimyasal reaksiyon meydana geldiğinde ise ölçülebilir bir elektrik akımı üretir. Sensör bu akımları izler ve gaz varlığı tehlikeli miktarlara ulaştığında alarm vererek kullanıcıyı uyarır.

Gaz dedektörleri yaygın olarak karbon monoksit, klor ve azot gibi toksik gazların tespitinde kullanılırlar. Bir gaz algılandığında elektrot sinyalleri ile çalışırlar. Genel olarak, bu tür dedektörler son derece hassastır ve elektrik akımları vasıtasıyla uyarı sinyalleri verirler.

Gaz kaçağı tespitinde sensörler ek olarak termal kamera kullanarak görsel tanımlama da yapılabilir Gaz dedektörleri tehlikeli bir gaz algılandığında insanları uyarmak için genellikle sesli bir alarm sistemi kullanılır.

Duman ve gaz dedektörleri evler, ofisler ve endüstriyel iş yerleri için uygun şekilde üretilmişlerdir. Bulunulan bölge ve tehlike sınıfına göre farklı yapılardaki dedektörler kullanılabilir. Ürün çeşitleri genellikle iş güvenlik uzmanlarının önerileri ile alınırsa verim alma oranı çok daha yüksek olacaktır.

Bölgenin sanayi üretimi çok fazla olan yeri Çorlu duman ve gaz dedektörleri çeşitleri şöyledir:

  • Pilli Duman Dedektörleri
  • Elektrikli Duman Dedektörleri
  • Gaz Alarm Dedektörleri
Teklif alın veya bize ulaşın alanı!