Yumuşak yol vericiler, alternatif akım elektrik motoruna eklenerek, bu motorun farklı bir başlatma yöntemini kullanmasını sağlar. Ek bir cihaz olan yumuşak yol vericiler; kontrollü başlatıcı ve soft starter adıyla da bilinmektedir. Bu cihazların temel amacıysa motoru çalıştırma aşamasında, motora binen gerilimin azaltılmasıdır.

Kontrollü başlatıcı sayesinde, motora gelen voltajlar kademeli olarak yavaş yavaş uygulanacaktır. Bu durum, motora ve motorun bulunduğu makineye zarar verebilecek şiddetli ve ani güç patlamalarına engel olur. Bu sayede motor düzgün bir şekilde hızlanabilir.

Birçok başlatma işleminde motora aynı anda elektrik akımı hücumu gerçekleşir. Yumuşak başlatma ise sabit ve doğrusal bir güç eğilimi sunmaktadır. Bu çalışma sayesinde motorun devrelerinde aşınma ve yıpranma ihtimali düşmektedir. Aynı zamanda kırılma olasılığı da düşük olan daha iyi bir genel makineye kavuşmak mümkündür. İhtiyacınız olan ve tercih edeceğiniz yumuşak yol verici modeline bağlı olarak, başlatma voltajını ve motor tam anlamıyla çalıştırılana kadar geçen süreyi de ayarlayabilirsiniz.

Yumuşak Yol Verici Nasıl Çalışır?

Kontrollü başlatıcı, motor devrelerinden geçen voltaj miktarını kontrol ederler. Motordaki torku sınırlayan bu cihazlar; voltaj düşmesine ve akımın doğru bir şekilde ilerlemesine izin vermek adına voltaj düşürmeyi kademeli olarak gerçekleştirirler.

Aynı zamanda bazı modellerde katı hal aygıtları da kullanılabilmektedir. Bu aygıtlar, motorlardan geçecek olan elektrik akım miktarını kontrol eden bir diğer yöntemi sunarlar. Bu, kontrollü başlatıcıların daha hassas bir kontrol seviyesine izin verir. Bu cihazlar üç farklı aşamada elektrik akımını kontrol ederler. Farklı birçok kullanım alanında bu modellere de yer verilebilmektedir.

Elektrik akımını kontrol eden yumuşak yol vericilerin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Endüstriyel alanlarda bu cihazlar yaygın olarak kullanılırlar.

Yumuşak Yol Vericiler Nerelerde Kullanılır?

Yumuşak yol verici, motorlara fazla voltaj yüklenmesine engel olan kontrol cihazıdır. Bununla birlikte her motorda bu cihaza ihtiyaç yoktur. Cihazlara bağlı olan bu motorlar, kontrollü başlatıcı olmadan da çalışabilir. Buna karşın sağladığı avantajlar nedeniyle kontrollü başlatıcı kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Özellikle bazı motor tiplerinde bu cihaz çok daha fazla başarı sağlayacaktır. Bunun nedeni bazı motor tiplerinin başlangıç aşamasında aşırı miktarda enerjiyi tolere edememesi nedeniyle bozulmaya yatkın olmasıdır.

Başlangıç sürecini daha da kolaylaştırmak adına, yumuşak yol vericilerinin kullanıldığı onlarca farklı yer vardır. Pompa uygulamaları, fanlar, konveyör bantları bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Pompa Uygulamaları

Birçok farklı pompa uygulanmasında güç dalgalanma riski oldukça yüksektir. Kontrollü başlatıcılar sayesinde, motora elektrik akımını kademeli olarak vermek mümkündür. Bu kademeli ilerleyiş sayesinde pompa uygulamalarında sorun yaşanma riski büyük oranda azalacaktır.

Fanlar

Fanlarda ve benzeri sistemlerde de yumuşak yol vericiler yaygın olarak kullanılmaktadır. Kayış tahrikli olan sistemlerde, kayış sarsılabileceği gibi hizası da bozulabilir. Bu sistemler sorunlara her zaman gebedir. Ani ve sarsıntılı bir başlangıç, kayışın kaymasına bağlı olarak tüm cihazın durmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu riski minimum seviyede indirmek için yumuşak başlatma sistemi gereklidir.

Konveyör Bantları

Tıpkı fan ve benzeri sistemlerde olduğu gibi konveyör bantlarda da ani çalıştırmanın sonucunda sorunlar ortaya çıkabilir. Fanlarla benzer sorunlara sahip olabilecek konveyör bantlarda, konvansiyonel başlatma kayışın tahrik bileşenlerine fazla miktarda stres katar. Soft starter sistemler sayesinde, kayış daha yavaş başlayacağı için yumuşak kalkışlar yapmak mümkündür. Bu da kayışın daha düzgün bir şekilde yolda kalmasını sağlayacaktır.

Neden Yumuşak Yol Verici Kullanmalısınız?

Yumuşak yolverici kullanmanın motorlar ve genel cihazlar açısından birçok farklı avnatajı vardır. Bu avantajların başında enerji tasarrufu gelmektedir. Bunun yanı sıra düşük güç dalgalanma riski, bu cihazların kullanılmasının temel avantajıdır. Ayarlanabilir hizalanma süresi, aşınma riskinin azaltılması ve yüksek verim sağlaması da bu cihazların diğer avantajlarıdır.

Sağladığı birçok avantaj nedeniyle yumuşak yolvericiler, endüstriyel sistemlerde yaygın olarak kullanılırlar. Bunun yanı sıra küçük işletmelerde de bu cihazlara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Minimum Güç Dalgalanması

Yumuşak yolvericinin temel kullanım amaçlarından biri düşük bir güç dalgalanma riski yaratmasıdır. İlk çalışma sırasında motora maksimum voltaj geldiğinde, devreler aşırı yüklenebilir. Bu durum motorda güç dalgalanma riskini ortaya çıkarmaktadır. Bu risk her zaman bulunmaktadır. Yumuşak bir başlangıç yapılması ise güç dalgalanmalarına karşı koruyucu önlemdir. Tüm gücün bir kerede motora yüklenmesi yerine, voltajın kademeli olarak artırılması güç dalgalanma riskini de minimum seviyelere indirecektir.

Aşırı Isınma Riskini Azaltır

Kontrollü başlatıcıların en önemli avantajlarından biri de aşırı ısınma riskini azaltmalarıdır. Konvansiyonel başlatmada büyük enerji dalgalanmaları, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu aşırı ısınma sırasında motor geçici olarak kapanabilir. Kimi durumlarda ise motorda kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Yumuşak bir başlangıç sayesinde ise bu tip güç patlamaları meydana gelmediği için motor aşırı ısınma riski ortaya çıkmamaktadır. Motora hafif bir akım verildikten sonra kademeli olarak sağlanan artış, aşırı ısınma riskini büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

Yüksek Verim

Konvansiyonel başlatmalarda birçok zaman hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak zaman zaman meydana gelen sorunlar, motorunuzun verimini tamamen kaybetmesine neden olur. Böylesi durumlarda güç dalgalanmaları meydana gelir, motor aşırı ısınır ve arızalanabilir.

Kontrollü bir başlatma sayesinde bu risklerin tamamını ortadan kaldırılmış olur. Ortadan kaldırılamayacak riskler ise minimum seviyelere indirilir. Bu da genel cihazınızın çok daha verimli çalışmasını sağlar. Bu sayede daha az sorun ortaya çıkar ve hasar riski azaldığı için güvenli bir çalışma ortamı oluşur.

Enerji Tasarrufu

Bir makinenin çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerji miktarı seviyesini azaltmak daima olumludur. Yumuşak yol verici cihazlar kullanarak, düşük enerji miktarıyla çalışma sağlanabilir. Geleneksel başlatmada motor, maksimum miktardaki enerjiyi anında harcamaya başlar. Bu yüksek miktardaki enerji harcaması, makine çalıştığı süre boyunca devam eder.

Yumuşak bir başlangıçta ise voltaj kademeli olarak artırılır. Bu da daha az enerji harcayarak motorun daha düzenli çalışmasını sağlar.

Cihazın Ömrünü Uzatır

Yumuşak yol vericiler, motorun dolayısıyla kullandığınız makinenin ömrünü uzatmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Bu cihaz sayesinde daha az sorun yaşayabilir, makinenizin daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz. Bu da makinenizin ömrünü uzatan önemli faktörlerden biridir.

Bu avantajların tamamına sahip olmak için siz de bir soft starter sahibi olarak, makinenize hemen uygulayabilirsiniz. Avantajlı fiyatlarla soft starter sahibi olmak için bize başvurabilir, talep formu oluşturarak Botem kalitesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!