İlgili Faliyetler

Aydınlatma sistemlerinde gerilimi dengeleyen bileşen LED trafo çeşitleridir. LED panellerin sağlıklı bir aydınlatma sağlayabilmesi için panel özelliklerine uyan ve verimli çalışan bir trafo şarttır. Yerleşim alanlarına göre özen gösterilmesi gereken trafolar, farklı amper güçleri ile piyasada da bulabilirsiniz. Mesela 30 amperlik trafolar ya da 16 amperlik bir trafo gibi.

Trafoların yararlarını daha iyi anlatabilmek için bir mekanın daha geniş kapsamlı olarak aydınlatılmasında etkisi olduğu da söylenebilmektedir. Tabi ki bu noktada bir hesaplamadan da bahsetmek mümkündür. Sabit akım ve bunlara bağlı cihazın arasındaki dengenin yüksek verim sağlanması için trafo hesabı da ürünleri kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Kullanım Alanları

Şerit ledlerin kullanıldı alanlarda, LED ürünlerin bağlanacağı alanlarda trafoların doğru bir şekilde ürüne bağlanmış olması oldukça önemlidir. LED trafoların kullanım alanları genellikle LED ürünün arka planında zarar görmeyecek olan bölgelerdir. Fakat LED aydınlatma sistemlerini çalıştıran mekanizma olarak geniş çaplı bir kullanım alanından da bahsedilebilir.

Fiyatlandırma konusunda ise trafo ve LED uyumunu tam olarak sağlayabilmesi adına hesaplama konusu dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde uygun fiyatlı olduğunu düşündüğünüz bir ürünün aslında zaman içinde çok pahalıya patladığını da fark edebilirsiniz.

Şerit LED trafolarının fiyatlarının değişiminde önemli rol oynayan etkenler de güç miktarları ve malzeme kalitesi olmaktadır. Aydınlatmaya ne kadar güçlü bir enerji verirse ve malzeme kalitesi de ne kadar iyi olursa fiyat da o derece de artış gösterecektir.

Trafolar şu amaçlar ile kullanılmaktadır;

  • Empedans uygunluğu sağlamak.
  • Gerilim ya da akımı düşürmek veya yükseltmek.
  • Aynı güç hattına bağlı olan şaseleri ortak birden fazla devreyi ters bağlantı durumlarında oluşabilecek kısa devrelerden korumak.

Sizlere burada trafolar ve adaptörlerin kullanım alanları hakkında da bilgi vermiş bulunmaktayız. Genellikle aydınlatmalarda kullanılan trafolar ve adaptörler pek çok farklı alanda da kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının yanı sıra kullanım amaçları da farklılık gösterebilmektedir. Bu ürünlerin geniş çaplı bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları güç ve kalitelere göre de değişiklik göstermektedir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!