Elektrikte pano kullanımı ile elektrik sisteminin düzen altında tutulması mümkün oluyor. Bir elektrik panosunda devre kesiciler, klemensler, sigortalar gibi farklı pano malzemeleri bulunuyor. Bu tür pano malzemeleri ile sistemin işlerliğinin kazanılması ve gerektiğinde elektrik kesilmesi mümkün olabiliyor. sayaçlar, kontaktörler gibi farklı pano malzemelerinin kullanımı ile nitelikli pano kullanımı da mümkün olabiliyor.

Elektrik panoları, akımı düzenli olarak iletme ve kesme görevlerini yerine getirmek için öne çıkıyor. Aydınlatma amacı ile, ısıtma amacı ile, güç devrelerini kontrol edebilmek amacı ile bu sistemler kullanılıyor. Genellikle sıva üstü konumlandırılan bu tür sistemlerin erişimi açısından konumu önem taşıyor. Koruyucu kabin sistemleri panolarda muhafaza sağlıyor.

Panolar Nerelerde Kullanılıyor

Elektrik kullanılan hemen hemen her yerde farklı özelliklerde panolar bulunuyor. Bu tür panoların kullanımı ile sigortaların yerleştirilmesi, girişte sayaç ile elektrik tüketiminin görülmesi gibi unsurlar öne çıkıyor. Panolar iş yerlerinde ve sanayi tesislerinde özellikle elektriğin kontrolü amacı ile tercih ediliyor. Tali dağıtım panosu ve elektrik panosu kullanımı ile elektrik iletimi sağlanabiliyor.

İnşaat aşamasında yerleştirilen panolar aynı zamanda sıva altı ya da sıva üstü olarak da tasarlanabiliyor. Sac kısmının içerisine yerleştirilen pano elemanları sistemin daha güvenilir olmasını sağlıyor. Bu tür pano sistemlerinin içerisinde klemens, kablo gibi farklı tertibatlar kullanılıyor. elektrik pano çeşitleri sistemlerin yeni teknoloji ile donatılması ile birlikte dokunmatik bir hale bürünüyor.

Elektrik Panosu Hangi Parçalardan Oluşuyor

Farklı pano çeşitleri olmakla birlikte bu tür panoların kullanımı öne çıkıyor. Temel olarak bir pano gövdesinin üzerine oturtulan bu tür sistemlerin farklı unsurları bulunuyor. Genellikle sıva altı uygulamalarda sac tercih ediliyor. Çeşitli şalt malzemeleri ve otomasyon malzemeleri yine panolarda sıklıkla tercih ediliyor.

Panoya gelen elektriğin kablolar vasıtası ile sisteme verilmesi amacı ile kullanılan klemens, kablo kanalı gibi sarf malzemeleri ile panonun daha işlevsel hale gelmesi mümkün olabiliyor. yine yetişkinlerin dışında erişimi engellemek için pano kilidi, ön kapakların kapalı tutulmasını ve yetkisiz erişim sağlanmasını mümkün kılıyor. Kapı kilidi kullanımı ile çocukların bu tür alanları kullanmasının önüne geçiliyor.

Kaç Çeşit Elektrik Panosu Bulunuyor

Elektrik sistemlerinin dağıtım şekline göre, farklı elektrik panoları bulunuyor. Elektriğin ana dağıtım kanallarında dağıtım yapabilmek için kullanılan ana pano kullanımı aynı zamanda binalara gelen elektriğin kontrol altına alınması için de tercih ediliyor. Ana pano bir apartman düşünüldüğünde genellikle giriş katlarında bulunuyor.

Bunun yanında tali panolar ise dairelere elektrik dağıtımı yapabilmek amacı ile kullanılıyor. binaların daire girişlerinde yer alan bu tür sistemlerin elektrik panosu olarak kullanılması ile birlikte dairelerin güç tüketimi ve sistem kontrolü mümkün olabiliyor. Bunun yanında ev içlerinde kullanılan sigorta kutusu prizlere ve lambalara gelen elektriği kontrol etmeye yarıyor.  

Sanayii Tipi Pano Uygulamaları

Sanayii amaçlı kullanım baz alındığında daha farlı pano kullanımı öne çıkıyor. Transfer panosu genellikle elektrik kesintilerinde devreye giren jeneratörlerin devreye alınması için kullanılan panolar olarak ifade ediliyor. Birden fazla jeneratör kullanımı gerektiren yerlerde ise eş zamanlı jeneratör kullanımı için senkranizasyon panoları kullanılıyor. 

Bunların dışında yüksek gerilim ile çalışılan çeşitli iş yerlerinde ise orta gerilim sanayi tipi pano kullanımı yaygın olarak görülüyor.  Bu tür tesislerde kullanılan panolarda kullanılan malzemeler ev tipi panolara nazaran daha farklı malzemeler olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda inşaat şantiye alanlarında elektrik kontrolü için kullanılan değişik tiplerde pano uygulamaları da yine bu alanda ihtiyaç duyulan hizmetleri yerine getiriyor.

Çok Kullanılan Pano Malzemeleri

Pano malzemeleri söz konusu olduğunda, birden fazla pano malzemesi önümüze geliyor. Bunların başında devre kesiciler, ayırıcılar ve sayaçlar ilk başta sayılabiliyor. Aynı zamanda bu tür malzemelerin yanı sıra, kontaktörler, otomatik sigortalar, kaçak akımı tespit etmeye yarayan röleler, motor koruma şalterleri, termik röleler yine bu tür sistemlerde kullanılıyor.

Isı ölçmek için kullanılan termostatların yanı sıra, iç ortamdaki sıcaklığı ayarlamaya yarayan fanlar yine pano malzemeleri denilince akla gelen başlıca malzemeler arasında bulunuyor. Butonlar, sinyal lambaları, kablolar, PLC’ler bu tür panolarda kullanılan ve önemli görevleri olan malzemeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda çeşitli göstergeler ve ölçüm cihazları yine panolarda yerini alıyor.

Devre Kesici

Elektrik panolarında yer alan devre kesicilerin kullanımı özellikle elektriğin istenilmeyen durumlarda kesilmesi adına önem taşıyor. Bu tür sistemlerin kullanılması aşamasında ise kısa devre öne çıkıyor. Elektrik sisteminin özelliklerine bağlı olarak 3 fazlı ya da tek fazlı sistemlerde devre kesici elemanlar kullanılıyor.

Bu tür sistemler elektrik akımının değerine göre otomatik olarak devreye girebildiği gibi aynı zamanda bu sistemlerin kullanılması aşamasında kumanda tertibatı ile otomatik olarak uzaktan kontrol edilmesi de mümkün olabiliyor. tesisattan yüksek akım geçmesi halinde otomatik olarak devreye girmesi nedeni ile bu tür sistemlerin kabloların yanması engellemesi ve insan hayatını koruma anlamında önemli etkileri bulunuyor.

Ayırıcılar

Temel olarak bu sistemler daha çok devre kesici sistemler gibi çalışmakla birlikte bu tür sistemlerin elektriği kesmek gibi bir görevi bulunmuyor. Sistemlerin yüksek gerilimden korunması amacı ile tercih edilen bu sistemlerin daha çok yüksek gerilim ile ilgili çalışan sistemlerde yer aldığı görülüyor. Aynı zamanda bu tür sistemler ile elektrik tesisatının yüksek gerilimden korunması da mümkün olabiliyor.

Akımı durdurma özelliği olmamasına rağmen sistemi yüksek gerilimden izole ettiğinden dolayı bu tür sistemler kullanılıyor. günümüzde sanayi tipi uygulamalarda sıklıkla tercih edilen bu tür sistemler sayesinde yüksek gerilimin sistem üzerinde olası tahribatlarının engellenmesi mümkün olabiliyor. günümüzde bu ve buna benzer elemanlar ile sistemin iyileştirilmesi mümkün olabiliyor.

Kaçak Akım Rölesi

Temel çalışma prensibi olarak sigortanın ya da devre kesicinin benzeri işlevlere sahip olan bu malzeme ile canlıların kaçak akımdan etkilenmemesi sağlanabiliyor. Bu tür amaçlar için kullanılan bu sistemlerin en önemli malzemesi olan kaçak akım rölesi ile fazın nötr dışında bir hat üzerinden sistemi tamamlaması ile devrenin tamamlanması ve açılması işlemi yerine getiriliyor.

Kaçak akım rölesi eski tesisatlarda çeşitli nedenler ile oluşan kaçak akımların tespiti ve bu tür akımların insanlara zarar vermesini engellemek için kullanılan önemli ve güvenlikli malzemeler arasında yer alıyor. Günümüzde insan sağlığının elektrik etkilerinden arındırılması amacı ile bu tür malzemeler sıklıkla tercih ediliyor.

Kablolar

Elektrik tesisatı için kullanılan çeşitli kalınlıkta kablolar elektrik akımının iletilmesi vazifesini görüyor. Bu kabloların bağlantı uçları genellikle kabin içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda bu tür kablolar akımın büyüklüğüne göre seçiliyor. Akımın miktarına göre farklı kalınlıkta kablo kullanımı günümüzde yaygın olarak tercih ediliyor.

Kabloların bağlantı uçlarının panolarda bulunması ile birlikte akım kesme ve sistem koruma işlevlerinin sağlanması da mümkün olabiliyor. günümüzde bu tür amaçlar için kullanılan farklı kablolar sayesinde gerektiğinde sistemin daha stabil olması ve insan sağlığının korunması da mümkün olabiliyor. aynı zamanda bu tür sistemler ön plana çıkarak tesisat güvenliği de daha yüksek oranda sağlanabiliyor.

Her Türlü Pano Malzemesini Firmamızdan Temin Edebilirsiniz

Firmamız her türlü pano için kullanılan farklı pano malzemelerinin temini konusunda hizmet veriyor. Siz de bu tür malzemeleri firmamızdan kaliteli olarak temin edebilirsiniz.  Şalter, klemens, sigorta, devre kesiciler, sigorta elemanları, çeşitli kalınlıkta kablolar daha birçok farklı pano malzemesi firmamız garantisi ile sizlere sunuluyor. Siz de bu tür ürünleri firmamız garantisi ile alabilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz avantajlı fiyatlar kaliteli ekipmanlar ile siz de kısa sürede bu tür nitelikli ürünlere ulaşabilirsiniz. İnşaatlarda ya da evlerde kullanılan farklı amaçlı birçok pano malzemesinin temini aşamasında firmamızdan güvenle hizmet alabilirsiniz. Sizler için kaliteli malzemenin yanı sıra uygun fiyatlar ile de güvenle öne çıkıyoruz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!