Monofaze ve Trifaze nedir? Sorusunun cevabını verebilmek için detayları bilmek gerekmektedir. Botem, elektrik devrelerinde, almaç, üreteç, iletken ve anahtar gibi bileşen üretici ve satıcı olarak çalışmaktadır.

Monofaze, iki kablodan oluşan ve 230 volta kadar yükselebilen enerji akım sistemidir. Trifaze sistemin özelliği ise, 400 volta kadar yükselebilen, üç faz ile 1 nötr kablodan oluşan enerji akım sistemidir. Her türlü enerji akımı, dağıtım sistem kurulumu ve Led aydınlatma sistemlerinin kurucusu Botem’dir.

Günün her saati bulunduğu yerden iletişim kuranlar ürün siparişi oluşturabilmektedir. Bu sayede firmanın yüksek kalite ürünleriyle yapılan işlemlerden beklenen sonuç alınabilmektedir.

Monofaze ve Trifaze Ne Demek?

Monofaze ve trifaze elektrikli aletler ve sistemlerde kullanılan tanımlardır. Monofaze, tek faz ve Nötr olarak 2 kablo bulunmaktadır. Trifaze sisteminde ise, 3 faz 1 Nötr kablo bulunmaktadır. Elektrik enerjisi kurucu ve kullanıcıları sistemde gerekli olan ayrıcalıkları bilmek zorundadır. Hayati önem taşıyan enerji akım sistemleri her an risk taşımaktadır.

Bu konuda ilk doğru destek ve hizmet alınabilecek adres Botem olarak bilinmektedir. Profesyonel ekibi, ileri teknoloji sistemleriyle sektörün öncülüğünü elinde bulundurmaktadır. Botem bünyesinde, iletken, anahtar, sigorta, üreteç, almaç gibi bileşenler bulunmaktadır. Monofaze sistemin maksimum gücü 230 volta kadar yükselebilmektedir.

Botem sitesinden tüm elektrik bileşenleri edinilerek elektrik devresi yapılabilmektedir. Firma uzmanlarından alınacak teknik destek sayesinde kendi işini kendi görebilmek mümkün olabilmektedir. 4 kablo üzerinde çalışan trifaze sisteminde kablolardan biri Nötr diğer üçü ise faz kablolarıdır.

Monofaze ve Trifaze Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

Monofaze ve trifaze, enerji akım sistemleridir. En belirgin özellikleri kullanım alanına uygun seçim yapılmasıdır. Aksi halde risk oluşabilmektedir. Monofaze- trifaze enerji akım sistemi arasındaki fark ise birinin tek faz 1Nötr 2 kablolu diğeri trifaze sistemin ise üç faz 1Nötr olmasıdır. Trifaze sistemde enerji akımı 400 volta kadar çıkabilirken monofaze sistemde 230 volta çıkabilmektedir.

Bütün yaşam alanlarında kullanılan aydınlatma sistemleri ve elektronik aletler, enerji akımıyla çalışmaktadır. Bobinaj üretim ve tedarikçisi olarak sektöre giriş yapan botem, her geçen gün hizmet ağı ve türlerini genişletmektedir. Binalarda doğru enerji akımı kullanabilmek için uzmanlık gerekmektedir.

Ehliyetsiz kişiler tarafından yapılan işlemler hayati önem taşımaktadır. Monofaze ve trifaze enerji akım sistemleri arasındaki fark çok büyük önem taşımaktadır. Hangi alanda hangi tür enerji gerekiyor ise o kullanılmalıdır.

Monofaze ve trifaze enerji akım sistemleri arasındaki farklar, maliyet ve kullanım alanı olarak görülmektedir. Monofaze ürünler olarak ifade edilen, priz- anahtarlar, motorlar, monofaze analog sistemler ve kauçuk monofaze ürünler geniş alanda kullanılabilmektedir.

Monofaze Ürünler Nelerdir?

Monofaze olarak tanımlanan elektrik akım kontrol ürünlerin birden fazla türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Monofaze motor,
 • Monofaze priz,
 • Monofaze regülatör,
 • Analog monofaze,
 • Kauçuk monofaze ürünler,

Monofaze sayaçlar olarak tanımlanabilmektedir. Monofaze ürünler Türkiye enerji sisteminde 220 volt gerilim kullanmaktadır. Monofaze kelime anlamı, tek faz olarak kabul edilmektedir. 1enerji akım kablosu 1 Nötr kablodan oluşmaktadır.

Enerji akım kontrolü sağlayan ürünler olarak kullanılan monofaze ürünler Botem sitesinden edinilebilmektedir. Öncelikle internet erişimi sağlanarak seçim yapılarak teknik destek alınması önerilmektedir. Daha sonra ihtiyaca uygun ürünler seçilerek sipariş oluşturulabilmektedir. Sipariş ürünler en kısa zamanda firma güvencesiyle adrese teslim edilmektedir.

Trifaze Enerji Akım Sistemleri Nerede Kullanılır?

Monofaze sistem ürünlerine oranla trifaze sistem verimliliği daha yüksektir. Sistem, 3 farklı iletken kablo ve 1 Nötr kablodan oluşmaktadır. 400 voltu bulabilen enerji akımı gerilim gücüyle maliyeti daha yüksek olabilmektedir.

Trifaze sistem sayaçları, endüstriyel tesisler, toplu yaşam alanları ve fabrikalarda kullanılmaktadır. Ağır yükler ve sistem ihtiyaçlarını karşılayabilmek için trifaze sayaçlar kullanılmaktadır. Endüstri alanlarında üretim bandı enerji üretim ve dağılımı izleyebilmekte kullanılabilmektedir.

Evlerde trifaze sistem kullanılabilir mi? Sorusu merak konusudur. Bu sorunun cevabı hayır olarak verilebilmektedir. Çünkü Türkiye genelinde tüm elektronik ev aletlerinin 220 volt yani monofaze enerji ihtiyacı bulunmaktadır. Trifaze sistem toplu yaşam alanlarında kablolama panolarına getirilerek oradan ihtiyaca göre dağıtılmaktadır.

Botem Kimdir?

Botem, 1986 yılında Bobinaj, sektörüne giriş yaparak hizmet sunmaya başlamış bulunmaktadır. Fabrikalar, büyük- küçük ölçekli işletmelere bobinaj temin ederek faaliyetlerini sürdürmektedir. Bobinaj üretimi ve tedarikinde kazandığı başarıyı 1994 yılında elektrik malzemeleri satışına başlayarak genişletmiş bulunmaktadır.

Bulunduğu bölgenin önde gelen tedarikçisi olarak ticari geleceğine emin adımlarla ilerlemektedir. 2019 yılında Led aydınlatma sistemleri imalat ve satışına başlamış olup yüksek kalite 1. Sınıf malzeme tedariki yapmaktadır. Çevre aydınlatması ve yaşam alanlarında aydınlatma ihtiyacına akılcı çözümler üreterek çalışmaktadır.

Üretim ve ürün kalitesinden ödün vermeden çalışmalarında devam ederek profesyonel hizmet sunmaktadır. Botem, evler, iş yerleri, iş merkezleri ve fabrikalara ürün tedariki ve sistem kurulumları yapabilmektedir.

Tüm elektrikli aletler doğru enerji kullanılarak beklenen verimi sunabilmektedir. Güçlü stok yapısı, led aydınlanma sistemlerindeki gelişimlerini ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak sürdürmektedir.

Botem Ürünleri Nelerdir?

Ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle çalışmalarına devam eden Botem, sektörde farkını kanıtlamaktadır. Bobinaj alanındaki öncülüğü yanında yenilikçi gelişmeler ve ürün çeşitleriyle yoluna devam etmektedir.

Doğru akım ile alternatif akım motorlarında ihtiyaca göre bobinaj bulunmaktadır. Bobinaj malzemeleri olarak bilinen tornavida, çekiç, presbant, havya, makaron, pürmüz, lehim, tokmak gerekmektedir.

Ayrıca kurutma fırını, fırça, sürgü çubuğu, izolasyon testi sıvısı, ampermetre ve bobin teli olarak sıralanabilmektedir. Bobin sarım makineleri de en önemli malzemeler arasında bulunmaktadır. Bobinaj malzemeleri eksik olması durumunda verimli çalışabilme olanağı bulunmamaktadır.

Bobinaj Arıza Türleri

Bobinaj olarak ifade edilen motor parçaları zamanla arıza verebilmektedir. Böyle durumlarda bobinaj sarım işlemi gerekmektedir. Soruna çözüm üretebilmek için ne olduğunu ve çözüm yollarını bilmek gerekmektedir. Botem uzmanlarından alınacak servis hizmetiyle bobinaj sarımı yapılabileceği gibi yeni bobinaj ürün tedariki yapılabilmektedir. Bobinaj arızaları arasında;

 • Kısa devre yapması,
 • Kolektör arızası,
 • Devre kopukluğu,
 • Mekanik arızalar,
 • Fırça arızası,
 • Gövde kaçağı,
 • Bobine cıvata sürtmesi,

Yanlış bağlantılar olarak görülebilmektedir. Hangi tür arıza olursa olsun çözüm ve sorun tespiti yapılarak işe başlanması önemlidir.

Monofaze & Trifaze Ürünler

Monofaze ve trifaze olarak tanımlanan enerji besleme sistemleri hayatın pek çok alanında kullanılmaktadır. Aralarında bariz farklar bulunan sistem ürünlerin kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Monofaze ürünler bir faz bir de Nötr kablodan oluşmaktayken trifaze sistem 3 faz ile 1 Nötr kablodan oluşmaktadır.

Ufak çaplı ve 230 volta kadar ihtiyaç duyulan sistemlerde monofaze ürünler kullanılmaktadır. Fabrikalar, endüstri alanları, toplu yaşam alanlarında ise daha yüksek gerilim gerektiğinden trifaze sistemler kullanılmaktadır.

Monofaze sistemde bakım onarım ihtiyacı daha fazla bulunmaktadır. Daha yüksek verimlilik kazandıran trifaze sistem gerilim yüksekliği gereken yerlerde kullanılmaktadır. Fabrikalarda üretim bölümleri enerji takibi, toplu konutlarda ortak alan ve daire enerji tüketim bedelleri takip edilebilmektedir. Bu sistemde kullanılan sayaçlar yüksek kalite ve maksimum verimli ürünlerdir.

Ürün fiyatlandırmaları, Demand yani talep ve fiyat değerlendirmesi gibi önemli işlemlerin yapılabilmesine izin vermektedir. Botem ürünleri uygun fiyat yüksek kalite ilkesine uygun olarak üretilmektedir. İhtiyaç sahipleri 7/24 seçim yaparak sipariş verebilmektedir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!