LED sokak aydınlatma armatürleri; görünümleri, montaj özellileri, ışın açısı ve lümen değerlerine göre birçok farklı formda tasarlanmaktadır. Günümüzde LED sokak aydınlatmaları, HID (High Intensity Discharg/Yüksek Yoğunluklu Boşaltım) ve MHL (Metal Halide Lamba) gibi geleneksel lambaların yerini alıyor ve bunun en önemli nedeni yüksek enerji tasarruf değerlerine sahip olması. Diğer avantajları ise uzun ömürlü olması, arıza durumunda tamamen değişmeden tamir edilebilmesi ve bakımlarının kolay yapılabilmesidir. 

LED sokak aydınlatmaları, birçok farklı watt, ışık dağılımı ve kurulum yöntemiyle tasarlandığından, uygulama alanları oldukça geniştir. Akıllı işlevleri gerçekleştirmek için de oldukça ideal olan LED sokak lambaları, hava durumunu otomatik algılayan sistemlerle donatılmıştır. 

LED Yol ve Cadde Aydınlatma Armatürü Çeşitleri

led yol ve cadde aydınlatmaları

Otoyol LED Aydınlatma

Daha çok yol ve cadde kavşaklarında kullanılan otoyol  LED aydınlatma armatürleri, ışık homojenliğini koruya, sürücülerin göz yorgunluğunu ortadan kaldıran ve yakın aralıklarla yerleştirilen ışıklandırma sistemleridir.

Sokak LED Aydınlatma

Kırsal ve kentsel alanlarda farklı sokak türlerinden bahsedilebilir. Ana caddeler, ara sokaklar, vb. farklı birçok sokak modu, farklı sokak ışık stilleri ve farklı lümen değerleriyle taleplere uygun bir şekilde aydınlatma sağlar.

Kare LED Aydınlatma

Kare LED aydınlatmalar, meydanlarda, topluluk alanlarında, parklarda, vb. pek çok alanda kullanılabilir. Genellikle LED alan ışığı ve LED projektör gibi sistemlerde kullanılır. Ayrıca fabrikalarda, sokaklarda ve enerji maliyetinin düşürülmesi istenen birçok farklı mekanda tercih edilebilir. 

Endüstriyel Alanlar için LED Aydınlatma

Büyük depolar, lojistik alanları, üretim tesisleri, fabrika giriş bölümleri, vb. açık ve kapalı alanlar için kullanılan endüstriyel LED aydınlatma armatürleri, farklı tasarımlar, farklı güç değerleri ve geniş fiyat skalasına sahiptir. Endüstriyel alanlarda çalışanların güvenliği için, araçların geçişini kolaylaştırmak için ve yükleme/boşaltma gibi operasyonların sorunsuz gerçekleştirilmesi için gereksinim duyulan aydınlatma sistemlerindendir. Kör alanı azaltan ve dolayısıyla iş yerlerinde potansiyel riskleri en aza indirin endüstriyel LED aydınlatma armatürleri; uzun ömürlü, dayanıklı ve kolay bakım gibi avantajlara sahiptir. 

LED Yol ve Cadde Aydınlatma Sistemlerinin Özellikleri

Enerji Verimli

Düşük voltajlı LED yol ve cadde aydınlatma sistemleri, yüksek voltajlı metal halide lambaların yerini alabilir. Bunun temel nedeni, LED teknolojisinin tüketilen elektriğin %95'ini ışığa dönüştürme kabiliyeti olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda ısıyı çevre dostu bir şekilde dışarı atan armatürün dahili termal dağıtım sistemi tarafından da yönetilebilir.

Hareket Sensörü

Günümüzde direk LED armatürlerinin çoğunda hareket sensörü bulunur. Bu sayede ihtiyaç olmadığı zamanlarda ışık herhangi bir enerji tüketmez. Elektrik tasarrufu için son derece önemli bir özelliktir.

Anahtar Yardımıyla Kısılabilir

LED sokak lambaları, istendiğinde dimmer anahtar yardımıyla kısılabilir. Anahtar, voltajı 0-10V arasında dalgalandırarak armatürün parlaklığını arttırır veya azaltır.

Uzun Ömürlü ve Dayanıklı

Sokak LED aydınlatma sistemleri, son derece uzun ömürlüdür. Çoğu üründe 50.000 saat kullanım imkanı bulunur. Ortalama kullanım süreleri 8-10 yıldır. Dış etkenlerin durumuna göre bu süre artabilir veya azalabilir. 

Alacakaranlıktan Şafağa

Herhangi bir insan müdahalesi olmadan yalnızca fotosel kullanımı sayesinde otomatik olarak çalışan LED aydınlatma sistemleridir. 

Çevre Dostu

LED yol ve cadde aydınlatma armatürleri, gösterdikleri verimlilik sayesinde son derece çevre dostudur. Daha az elektrik tüketimi, atmosferdeki CO2 emisyonunu azaltan şebekeden daha az güç talep edildiği anlamına gelir. LED sokak lambaları da çevre dostudur çünkü bir LED'de ışık üretme süreci geleneksel teknolojiden çok farklıdır ve bu nedenle zararlı kimyasal kullanılmaz. Ayrıca, LED'lerin üretiminde kullanılan tüm bileşenlerin geri dönüştürülebilir olması, onları bertaraf etmeyi kolaylaştırır.

LED Sokak ve Cadde Aydınlatma Armatürlerinin Sınıflandırılması

Watt değerlerine göre LED yol ve cadde armatürlerinin sınıflandırılması:

 • 55 Watt LED Armatürler: Küçük voltajlı LED sokak armatürü olarak ifade edilebilir. Şafak ışığı, avlu ışığı, vb. farklı şekillerde adlandırılmaktadır.
 • 100 Watt LED Armatürler: 300 Watt değerinde metal halide armatürlerin sağladığı ışığa karşılık gelen sokak armatürleridir. 
 • 150 Watt LED Armatürler: 450 watt'lık metal halide lambaların  yerini alan, 3000K, 4000K ve 5700K olmak üzere üç farklı renk sıcaklığına sahip armatürleri kapsar. 
 • 200 Watt LED Armatürler: 700 watt'lık metal halide armatürün yerini alan biraz daha yüksek bir LED armatürlerdir. 
 • 240 Watt LED Armatürler: 800 watt'lık metal halide armatürün yerini alan yüksek güçlü bir sokak armatürüdür.
 • 300 Watt LED Armatürler:  1000 watt'lık bir metal halide armatürün yerini alabilecek kapasiteye sahip güçlü bir sokak armatürüdür.

Giriş voltajına göre LED yol ve cadde armatürlerinin sınıflandırılması:

 • 120V - 277V LED Armatürler: Bu armatürler standart voltaj değerlerine sahiptir ve çoğu sokak lambası bu voltajda çalışır.
 • 200V - 480V LED Armatürler: Yüksek bir voltaj değeri sunan LED armatürlerdir ve yüksek güçlü sokak lambaları bu voltajda çalışır.

Renk sıcaklığına göre LED yol ve cadde armatürlerinin sınıflandırılması:

 • 3000 Kelvin LED Armatürler: Yumuşak ve beyaz bir ışığın genellikle sarımsı renkte göründüğü aralık olarak ifade edilebilir.  
 • 4000 Kelvin LED Armatürler: Bu LED sokak armatürlerinde renk sıcaklığı parlak beyaz bir ışık şeklindedir.
 • 5700 Kelvin LED Armatürler: Gün ışığına benzeyen bir renge sahiptir. 

Montaj özelliğine göre LED yol ve cadde armatürlerinin sınıflandırılması:

 • Doğrudan Montaj LED Armatürleri:  Direk olarak ışığın içine kayar ve herhangi bir ayar gerektirmeden kullanılabilir. 
 • Kaydırmalı Montaj LED Armatürleri:  90 veya 45 derecelik bir açıyla ayarlama seçeneği sunan LED sokak ve yol armatürleridir.
 • Evrensel Montaj LED Armatürleri:  İstenen herhangi bir açıda ayarlanabilen ve istenilen şekilde montaj edilebilir özellikte olan LED sokak lambalarıdır. Sokak direk LED lambaları için en çok kullanılan seçenektir. 
Teklif alın veya bize ulaşın alanı!