Birçok farklı alanda kullanılması ile birlikte ayrıca duman dedektörü nasıl çalışır sorusu merak edilen konular arasında geliyor. Genel çerçevede yangın göstergesi olarak dumanı algılayan ve buna uygun şekilde uyarı veren sistemler duman dedektörü olarak ifade edilmektedir.

Bu açıdan duman dedektörlerinin çalışma prensibi değişkenlik gösterebilir. Bu durum kullanım alana bağlı olarak ve duman dedektörünün tasarımına uygun şekilde ele alınır. Ticari ya da endüstriyel ile birlikte konut alanlarında olduğu gibi her yerde ortak şekilde kullanım imkanı vermektedir.

Bu konuda en kaliteli ve özel ürünlere ulaşım sağlayabilmek amaçlı, hemen site üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Hassas bir yapıya sahip olan özel duman dedektörleri, durumu hemen algılayarak etkin şekilde sinyal verip uyarı sağlar.

Duman Dedektörü Nedir?

Yangın alarm sistemlerinde kombine şeklinde kullanılan, yangın göstergesi amacıyla kullanılan, dumanı algılayan sistemler duman dedektörü olarak ifade edilmektedir. Mal ve can güvenliğinin sağlanması amaçlı kullanılan en önemli ve hassas sistemleri içerisinde olduğunu söylemek mümkündür.

Aynı zamanda optik duman dedektörü olarak da ifade edilen bu tasarımlar hassas yapısıyla hızlı şekilde dumanı algılayıp alarm durumuna geçer. Özellikle riski durumlarda hayati bir öneme sahip olan duman dedektörleri, algılama modülü şeklinde birçok farklı alanda kullanım prensibi sağlamaktadır. Özellikle de konutlar ile beraber iş yerleri ve endüstriyel alanlar için, güvenliği maksimum seviyede tutmak amaçlı önemli yer taşır.

Erken müdahale ve yangınların önlenmesi, aynı zamanda yangından korunmak amaçlı genelde binanın iç kısmındaki tepe noktasına yerleştirilir. Erken uyarı sistemi olarak üretimi gerçekleştirmiş olan bu ürünlere güvenli şekilde hemen site üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde duman dedektörleri nasıl çalışır sorusu yer alıyor. Bu optik duman dedektörlerinin içerisine 90 dereceye açı ile yerleştirilmiş olan sensör ve ışık kaynakları bulunur. Dedektörün iç kısmına duman girdiği andan itibaren yerleştirilmiş olan Işık bölünmesi yaşanır ve sensör uyarılır.

Aynı zamanda fotoelektrik duman dedektörü şeklinde de ifade edilen bu tasarımlar, böylece oldukça hızlı biçimde alarm durumuna geçer. Bu da verilen erken uyarı sayesinde hem hayati tehlikenin önüne geçer hem de yaşanabilecek olası maddi durumların önüne geçme imkanı verir.

Tabii bu konuda önemli olan kaliteli malzeme ile özel teknolojik yapı altında hazırlanmış duman dedektörlerini kullanmaktır. Bu açıdan farklı özellikleri ve tasarımlara sahip birbirinden kaliteli duman dedektörlerine site üzerinden güvenli şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanları ve teknoloji tasarımları ile beraber yapısına bağlı olarak günümüzde birçok değişik duman dedektörü bulunmaktadır. Bu durumda duman dedektörleri çeşitlerine göre ilgili noktaya yerleştirilir ve entegre üzerinden güvenli şekilde kullanılır.

 • Pilli duman dedektörleri
 • Gaz alarm dedektörleri
 • Elektrikli duman dedektörleri

3 kısımdan oluşan bu özel duman dedektör çeşitleri, genel olarak dumanı algılama biçimi üzerinden ayrılırlar. Kullanımı kolay bir tasarıma sahip olan ve adından da anlaşılan belli duman direktörleri pil ile çalışmaktadır. Elektrikli duman dedektörleri ise tesisata entegre edilmek suretiyle kullanım imkanı tanır. Bazı alarm direktörleri ise doğalgaz kaçaklarına kullanılan önemli ürünler içerisinde bulunmaktadır.

Ortak şekilde yangın alarm sistemleri olarak dumanı algılama ile birlikte sensörler harekete geçerek güvenlik oluşturur. Bu kaliteli ürünlere site üzerinden ulaşarak, kullanım amacı ve alanına bağlı şekilde seçim yapabilirsiniz.

Duman Dedektörlerinin Çalışma Prensibi Nedir?

Pek çok kişinin merak ettiği duman dedektörleri nasıl çalışır sorusu, ortak şekilde belli standart üzerinden ele alınmaktadır. Bu konuda duman dedektörleri sistemlerinin içerisinde sensörler ve ışıklar yer alır. Eğer iç mekanda bir yangın çıkmışsa ve duman yukarı doğru yükseliyorsa, duman dedektörlerinin iç kısmına doğru süzülür. Bu andan itibaren fotoelektrik olarak da bilinen iç kısmındaki ışıklar ayrılır. Ayrılan bu ışıklar ise sensörlere denk gelmek suretiyle sensörlerin aktif hale gelmesine olanak verir.

Ele alınan bu aşamalar üstelik eş zamanlı şekilde ve oldukça hızlı biçimde sağlanmaktadır. Böylece ve nihayetinde alarm devreye girer. Oldukça yüksek bir alarm seviyesine ulaşması ile beraber, kısa bir süre içerisinde yangını kontrol etme şansı elde edilmektedir. Özellikle de oldukça hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı, çok küçük bir duman dahi hemen sitemi tetikleyebilir ve alarm durumuna geçebilir.

Duman Dedektörü Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konutlarda ya da iş yerleri ve endüstriyel alanlar ile beraber akla gelebilecek her yerde duman dedektörü kullanılmaktadır. Günümüzün en önemli ve binaların vazgeçilmez parçaları haline gelmiş durumda. Tabii bu konuda duman dedektörü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat etmek suretiyle en kaliteli, güvenli ve doğru duman dedektörünü tercih etme imkanı elde edilir.

Bunları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Öncelik olarak uluslararası düzeyde sertifikaya sahip olması önemli yer taşır.
 • Dumanı algılama konusunda ışık ve sensör bölümünün hassas bir yapıya sahip olması gerekir.
 • Test ve sessiz modu bulunmalıdır. Böylece yanlış alarm durumunda duman dedektörü sesini kapatabilir.
 • Duman dedektörün düzenli olarak test edilebilmesi için test düğmesinin olması önemlidir.
 • Alarm seviyesinde yüksek ses üzerinden etki yaratması gerekir.
 • Kullanılacak olan alana bağlı olarak dedektör türlerinden seçim yapmak gerekir.
 • Güç kaynağına bağlı olarak tercih yapılmalıdır.
 • Duman dedektörünün bağlantı seçenekleri yerleşim gerçekleştirecek alana uygun şekilde değerlendirilmelidir.
 • Garanti ve servis en önemli hususlar içerisinde bulunur.

Bu şekilde yangın algılama sistemleri üzerinden seçim yaparak en doğru duman dedektörünü elde etmek mümkün. Bu konuda en kaliteli ve en özel ürünlere ulaşım sağlamak için hemen site üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Özel teknolojik yapı altında hazırlanmış tasarımlar, her türlü mekana uyumlu şekilde yangın alarm sistemi oluşturmaktadır.

Duman Dedektörü Nasıl Kapatılır?

Söz konusu yangın olduğu zaman ortaya çıkan duman kısa bir süre içerisinde duman dedektörüne giriş yapar. Bundan sonra duman dedektörünün teknolojik yapısı ile birlikte hemen alarm devreye girer. Böyle durumlarda duman dedektörü kapatana kadar alarm çalmaya devam eder. Birçok kişi duman dedektörünün nasıl kapatılacağını merak ediyor. Alarm sisteminin panel kısmında şifre bölümü bulunmaktadır.

Genelde bu bölüme doğru şifre girilmek suretiyle duman dedektörü kapatılır. Aynı zamanda bazı durumlarda yanlış alarm söz konusu olabilir. Yine aynı şekilde panel üzerinden şifreyi girmek suretiyle yanlış alarm durumunu ortadan kaldırmak mümkün olur. Sistem aynı şekilde ve yine olması gerektiği gibi sağlıklı biçimde çalışmaya devam eder. O yüzden mutlaka şifreyi girerken doğru ve eksiksiz bir şekilde giriş yapmanın önemi oldukça büyüktür.

Kaliteli ve Güvenilir Duman Dedektörleri

Her açıdan teknolojik ve yeni nesil tasarım altında üretimi gerçekleştirmiş duman dedektörleri ürünleri, kategori bünyesinde yer almaktadır. Bu konuda duman dedektörü yangın söz konusu olduğunda duman üzerinden hızlı şekilde aktif hale gelecek bir tasarıma sahiptir.

Aynı zamanda dayanıklı yapısı ile beraber yüksek oranda yaşanacak duman ve yangına karşı direnç oluşturur. Çok uygun fiyatlar ve garanti ile birlikte sertifika dahilinde bu özel ürünlere site üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!