Günümüzde elektrik motorları birçok amaç için kullanılıyor. Bu amaçlar arasında endüstriyel kullanım olduğu gibi evlerde bulunmaktadır. DC motorlar ve AC motorlar olmak üzere iki türlü motor bulunuyor. Bu tür motor çeşitleri ile farklı amaçların gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. DC ve AC arasındaki temel fark iki motorun akım çeşitlerinden kaynaklanıyor.

DC akım doğrusal akım olarak, AC akım ise alternatif akım olarak biliniyor. Doğrusal olmayan bir hareket sergilediği için alternatif akım olarak biliniyor. Yani akım sürekli değiştiği için bu adı almıştır. DC akım ise doğrusal akım olarak biliniyor. Aynı zamanda bu akım türü ile birlikte akımın tek bir hat üzerine ilerlemesi mümkün oluyor.

dc motor tamir ve bakımı

DC Motor Nedir?

DC motor doğrusal akım ile çalışan motorlar ifade ediyor. Günümüzde su motorlarında kullanılan ya da elektrik motorlarında en çok tercih edilen motor çeşidi DC motor ön plana çıkıyor. DC motor kullanımı çeşitli yerlerde amaca uygun olarak hareketin sağlanması amacıyla tercih ediliyor. Özellikle araçlarda kullanılan çeşitli motor tipleri DC motor kullanıyor.

DC motor bu tür özellikleri ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda DC motor kullanım yerlerinin çok olması nedeniyle ön plana çıkan bir motor olmakla birlikte çeşitli arızalar sonucu bu tür motorların bozukluğu görülebiliyor. Motor arızaları giderebilmek için ustasından hizmet almak gerekebiliyor. Bizler de bu kapsamda gereken hizmeti sunuyoruz.

DC Motor Tamiri 

Motor tamiri; günümüzde sargıların tamir edilmesi bunun yanında bobinlerin tamir edilmesi ve aşamaları kapsıyor. Tamirat yapılmasının en büyük kısmı temizlenmesi gibi çeşitli özellikleri ön plana çıkıyor. Aynı zamanda bu özelliklerin dışında farklı özellikler ile DC motorların tamir edilmesi mümkün olabiliyor. Kısa devre akımlarının kontrol edilmesi gibi özellikleri de bu tamir bakım hizmetleri olarak ön plana çıkıyor.

DC motorların bu şekilde kullanılması ile birlikte tamirat için hizmet vermek adına çeşitli firmalardan yardım alabilirsiniz. Özellikle temizlenmesi ile birlikte fırça tutucu özelliklerinin temizlenmesi ile birlikte tamiratın yapıldığı görülüyor. Aynı zamanda izolatörlerin temizlenmesi ve sargılarında temizlenmesi de yine dc motoru ile ilgili temizlik aşamalarını kapsıyor. Siz de DC motor tamiri ihtiyacı için firmamızı istediğiniz zaman arayabilirsiniz.

DC Motor Bakımı

DC motorların bakım aşamasında en çok sorun Rulman bakımı olarak öne çıkıyor. Rulmanları kontrol edilmesi için öncelikle enerjisinin kesilmesi gerekebiliyor. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için DC ustası yetkili kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aynı zamanda bu işi bakımı için sargıların kontrol edilmesi ve diğer ekipmanların kontrol edilmesi önem taşıyor.

Bunların dışında stator ve rotor gibi kısımlarında arıza göstermesi ile birlikte bu tür arızaların giderilmesi amacıyla bakımların yapılması gerekebiliyor. Motor bakımları bu şekilde gerçekleştirilir. Motorların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bakımlarının zamanında yapılması tamiratını yapılması önem taşıyor. Bizler de müşterilerimizin motor bakımının aksamaması için gereken bakım hizmetlerini veriyoruz.

Elektrik Motoru Onarımı

Temel olarak elektrik motorları 2 türdür. Bu tür motorlarda tamir etmek için öncelikle enerjisinin kesilmesi gerekiyor. Elektrikli motorların onarımı açılmasında yetkili elemanların hizmet vermesi önem taşıyor. Çünkü elektrik motorlarında birçoğu ufak tefek parça olduğu için bu parçaların kırılmadan bozulmadan tamiri mümkün olmadığı için ustaların bu işe el atması önem taşır.

Elektrik motorlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için onarımının yapılması gerekebilir. Bu konuda hizmet veren çeşitli Ustalar ve firmalar sayesinde elektrik motoru onarımı ve bakımı hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Günümüzde firmaların sunduğu bu tür hizmetler sayesinde elektrik motorları nitelikli olarak ön plana çıkıyor. Elektrik motorlarının bir diğer sorunu da manyetik kısmından da oluşan sorunlar olarak ön plana çıkıyor. Bu tür sorunların giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalarla elektrik motorları tekrar dönmesi ve akımın tekrar iletilmesi mümkün olabilir. Günümüzde farklı sorunlar ortaya çıkmakla birlikte elektrik motorlarında genel sorunlar bu şekilde ön plana çıkıyor.

Elektrik motorlarının kullanım alanları oldukça yaygın olarak görülüyor. Genellikle hareket enerjisi elde etmek için kullanılan elektrik motorlarının aynı zamanda endüstriyel ve ticari kullanım amaçları da ortaya çıkıyor. Hareketin dışında çeşitli sıvıların iletilmesi için tercih edilen elektrik motorları da bulunuyor. Günümüzde elektrik motorları bu tür kullanımı amacıyla farklı modellerin ortaya çıkması görülen bir durum olarak biliniyor. 

Elektrik Motorları ve Genel Özellikleri

Elektrik motorları genel özelliklerine bakıldığında sargı ve akım gibi değerlerinin ön plana çıktığı görülüyor. Her elektrik motorunda Bir akım değeri bulunmakla birlikte bazı motorları doğru bazı motorlarda alternatif akım kullanılıyor. Bunların yanı sıra elektrik motorlarında bulunan bir diğer özellik manyetik alanlar olarak ön plana çıkıyor. Manyetik alanları aynı zamanda dönmeyi sağlıyor.

Elektrik motorlarında bulunan bu tür özelliklerin ön plana çıkması ile birlikte aynı zamanda kullanım amaçları değişebiliyor. Günümüzde elektrik motorlarının birçok özelliğinin dışında bu tür motorların nitelikli kullanım amacıyla birçok farklı ürünün ortaya çıkması görülüyor. Kullanım yerlerine göre değişen elektrik motorları bulunduğundan dolayı birçok çeşidi bulunuyor.  Bu tür ürünlerin bakımı önem taşıyor.

Sizler de firmamızdan elektrik motorları ile ilgili her türlü hizmeti arayabilir, detaylı bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!