Elektrik motorları ile ilgili önemli bir terim olan bobinaj; akımı taşıyan ve bu akımla manyetik alan meydana getiren, ek olarak gerilim oluşturan iletkenlerin sisteme hazır hale getirilmesi, bağlantılarının ve kablo yalıtımlarının yapılması uygulamalarına verilen genel bir isimdir. 

Çerkezköy bobinaj hizmetleri verdiğimiz uzman kadromuzla her çeşit elektrik motoru üzerinde çalışmalar yürütüyor; ekonomik çözümlerle işinizin aksamaması için faaliyetlerimize devam ediyoruz. 

çerkezköy bobinaj

Çerkezköy Bobinaj Hizmetleri

Motor türüne ve işlevine göre çok çeşitli bobinaj çeşidi bulunmaktadır. Doğru akım ve alternatif akım motorları için de bobinaj işlemleri değişkenlik göstermektedir. Çerkezköy bobinaj tamir ve onarım hizmetlerimizde, çalışma parçasına, işin niteliğine ve kullanıcı beklentilerine göre titiz bir çalışma yürütmekteyiz. 

Genel olarak bobinaj sarımını kapsayan uygulamalar; endüvi sarımı, DC motor sarımı, AC motor sarımı, step motor sarımı, magnet sarımı, servo motor sarımı, fren bobini sarımı, el aletleri sarımı, pompa sarımı, fan motorları sarımı, kavrama bobini sarımı ve trafo sarımı gibi geniş bir alanı içine almaktadır. 

Profesyonel Bobinaj Uygulamaları

Bobinaj tamir ve onarımda uzman kadrosuyla profesyonel uygulamalara başvuran Botem; son teknoloji test cihazları, montaj birimleri, kaliteli ürün seçimi ve usta işçilikle elektrik motorlarınızdan alacağınız verimi maksimuma çıkarıyor. Arıza tespit ve onarım işlemleri her türlü profesyonel bobinaj ekipmanı içeren firmamızda yapılmaktadır. 

En sık rastlanan elektrik motoru bobinaj arızaları ise kısa devre, fırça arızası, yanlış bağlantılar, mekanik ve elektrik arızaları, kollektör arızası ve temas nedeniyle gerçekleşen çeşitli arıza türleridir. Arızaların çözümü için ekibimiz motorunuzun türüne ve sarım çeşidine göre çeşitli testler uygulamaktadır. Arıza tespit edildikten sonra en iyi sarım teknikleriyle elektrik motorlarınızın bobinaj işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Çerkezköy AC ve DC Motor Sarımı

Alternatif akımın mekanik bir güce dönüştürülmesini sağlayan elektrik motorlarına AC motor denir. AC motorun en önemli bileşenlerinden olan stator ve rotor, manyetik alan çalışma prensibine sahiptir. Dönen bileşene rotor, sabit olan bileşene stator denir. Bu tür parçalar çeşitli nedenlerle arızalanabilir. Çerkezköy bobinaj işlemlerinde tek fazlı ve üç fazlı AC motor sarım işlemlerini titizlikle gerçekleştirmekteyiz.

Doğru akımın mekanik bir güce dönüştürülmesi için görevli motor türlerine DC motor denir. Bobin, mıknatıs, stator ve doğru akım kaynağı gibi bileşenler, DC motorun sistemini oluşturur. Bobin ve mıknatıs gibi bileşenler yardımıyla üretilen manyetik alan, doğru akım ile enerjiye dönüştürülür. DC motor sarımı işlemlerinde uygulanan sarım tekniğine endüvi sarımı denir. Botem olarak yılların verdiği deneyimle her türlü DC motor sarımını profesyonel ekibimizle gerçekleştiriyor, %100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çerkezköy Fren Bobinaj 

Çalışma alanımıza giren bobinaj türlerinden birisi de fren bobini sarımıdır. Çeşitli boyut ve işlevlerdeki makineler için verdiğimiz bobin sarım hizmetimizle, kısa süre içerisinde operasyonlarınıza geri dönmenizi ve verimliliği artırmanızı amaçlıyoruz. Arızalanmış veya hasar görmüş fren bobinlerinin sarım işlemleri için Çerkezköy bobinaj hizmetimizle tanışabilirsiniz.

Bobinaj İşlemi Neden Gereklidir?

Elektrik motorlarının sarılması (bobinaj) işleminin gerekli olduğu söyleniyorsa, büyük ihtimalle bobinleriniz kısa devre yapmış olabilir, topraklanmış olabilir veya farklı türde bir hasar görmüş olabilir. Bobinaj işlemini gerektiren motor arızalarının arkasında çok farklı problemler olabilir. Bu problemler kendisini arızalı yakıtım veya kısa devre yapmış bobinlerle gösterebilir. 

Yalıtım arızaları, dönüşten dönüşe veya fazdan faza kısa devre yapan sargılar, vb. pek çok farklı sorun genellikle kirlenme, aşınma, voltaj dalgalanmaları ve makinenin kullanım ömrünü doldurması gibi faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Makinenin titreşimi de bir diğer önemli faktördür.

Termal bozulma da motor yalıtım arızaları arasında gösterilebilir. Genellikle motor terminalindeki zayıf bağlantılar sebebiyle yalıtımın aşırı ısınması, statorda yüksek akımlara neden olan kilitli bir rotor, motorun nominal değerini aşan aşırı yük talepleri veya önerilmeyen çalışma nedeniyle bozulma görülebilir. 

Bu tür problemler nedeniyle motorunuza bobinaj işlemi yapılması gerekiyor olabilir. Botem olarak Çerkezköy bobinaj uygulamalarımızda yalnızca motorunuzun arızalarını gidermiyor, aynı zamanda gelecekte arızalanma ihtimalini en aza indiriyor, daha yüksek performans sağlayacak uygulamalara başvuruyoruz. 

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!