Botem, Tekstil Sektörüne Yönelik Çalışmalarıyla Çözüm Ortağı Olmayı Başarıyor Bundan 35 yıl önce bobinaj dükkânı olarak yola başlayan Botem, 1994 yılında faaliyetlerine, elektrik malzeme satış mağazasını da ekleyerek devam etti. Firma şu anda bobinaj ve elektrik malzeme satışlarının yanı sıra led armatür aydınlatma çalışmalarını da başarı ile yürütüyor.

Bundan 35 yıl önce bobinaj dükkânı olarak yola başlayan Botem, 1994 yılında faaliyetlerine, elektrik malzeme satış mağazasını da ekleyerek devam etti. Firma şu anda bobinaj ve elektrik malzeme satışlarının yanı sıra led armatür aydınlatma çalışmalarını da başarı ile yürütüyor.

Bobinaj ve elektrik malzeme satış faaliyetlerini senelerdir başarı ile yürüten Botem, üretimde de söz sahibi olmak, daha fazla istihdam yaratmak ve ülkemize daha fazla katkıda bulunmak amacıyla led armatür aydınlatma çalışmalarına başladı. Böylece bünyesindeki eksik olan üretim ayağını da tamamlayan firma, yoluna hem tedarikçi hem de üretici sıfatıyla emin adımlarla devam ediyor.

Ayrıca tekstil sektörüne ve tekstil makine imalatçılarına da hizmet veren Botem, sektörün karşılaştığı sorunlara kesin çözümler üreterek çalıştığı firmaların çözüm ortağı olmayı başarıyor. Bunların yanı sıra prensip edindiği doğruluk ve dürüstlük ilkelerinden taviz vermemesi neticesinde Botem; sektörde tanınan, güvenilen, güven veren saygın bir firma olarak faaliyet gösteriyor.

Dergimizin bu ayki sayısında özel olarak işlediğimiz ‘Türk Tekstil Makine Endüstrisi’ dosyasında Botem firmasına da yer verdik. Botem’in Satış ve Pazarlama Yöneticisi Furkan Tuncer ile bir röportaj gerçekleştirerek firmanın çalışmaları hakkında bilgiler aldık.

Botem olarak tekstil makinelerine yönelik ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Ağırlıklı olarak tekstil sektörüne ve tekstil makine imalatçılarına hizmet veren firmamız, tekstil sektörünün karşılaştığı sorunlara kesin çözümler üreterek çalıştığı firmaların çözüm ortağı olmayı başardı. Özellikle tekstil makinelerinin aydınlatma ihtiyacının karşılanması noktasında firmamızın ürettiği kumaş boyama makine aydınlatmaları, ram makine arkası aydınlatmalar, şardon aydınlatma armatürleri ve imalatını gerçekleştirdiğimiz daha birçok kalite kontrol aydınlatmaları; çalıştığımız çoğu işletmeyi bu işler amacıyla daha evvelden kullandıkları iğne bacak ampul, çanak ampul, kalitesiz uzak doğu ürünleri ve floresan israfından kurtardı. Ürettiğimiz kaliteli ürünler ve sağladığımız garanti koşulları ve bu koşulların arkasında durmamız sebebiyle oluşturduğumuz müşteri memnuniyeti giderek artıyor ve oluşan bu karşılıklı memnuniyet bizi, yeni ürünler üretmeye, geliştirmeye ve sektöre daha fazla katkı sağlamaya teşvik ediyor.

Tekstil makinelerine yönelik üretimlerinizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Tabii ki. Standart üretimlerimiz arasında bulunan kumaş boyama makine armatürleri öncelikle; su geçirmez olması, yüksek ısıya ve çok zorlu şartlara dayanabilmesi sayesinde tercih sebebi olmaya devam ediyor. Bu ürünler, son derece kaliteli işçilik ile imal edilmesinin yanında, sunduğu güç kaynaklı kullanım ya da direkt 24 V besleme ile çalışabilme özelliği sayesinde değerli müşterilerimize ortam ve duruma göre kullanım seçeneği sunuyor. Bunun yanında ram makine arkasında kullanılan armatürlerimizin çeşitli uzunluklarda olması ve iki farklı difüzör seçeneği sunması müşterilerimize geniş seçim yelpazesi oluşturuyor. Kalite kontrol masalarında kullanılan ürünlerimizin de sunduğu yüksek CRI değeri, kumaşın orijinal doğal renginin yakalanmasına oldukça yardımcı oluyor. Kumaş odaklı ürünlerin dışında tasarladığımız örgü makine aydınlatmalarımız da sunduğu farklı uzunluk ölçüsü ve ışık rengi seçenekleri ile müşterilerimiz için oldukça cazip ürünlerdir. Tüm bu standart üretimlerimizin dışında gelen özel taleplere de cevap verme kabiliyetimiz ve çözüm üretme becerimiz bizi tercih noktasında çok daha ön plana çıkarıyor.

Bu üretimlerinizin, yurt içi ve yurt dışı piyasasındaki hâkimiyeti ne konumdadır?

Ürettiğimiz kaliteli ürünler ve ilkeli ticaretimiz neticesinde oluşturduğumuz güven ve bu güven doğrultusunda günden güne büyüyen referans listemiz bizi aranan, ürünleri her geçen gün daha fazla rağbet gören bir firma haline getirdi. Dokunduğumuz her bir işletme ya da çözüm odaklı çalıştığımız her bir fabrika veya üretici bizi gönül rahatlığı ile karşılaştığı problemlere çözüm arayan başka bir işletmeye önerebiliyor. İşte bizim için en büyük kazanımlardan biri budur. Müşterilerimiz, bizim en büyük referansımızdır. Hal böyle olunca yurt içi ve yurt dışından gelen talepler her geçen gün artıyor. Ürünlerimize karşı duyulan ilgi ve memnuniyet, bizleri daha fazlasını yapabilmek için daha da motive ediyor. 2021 yılı itibari ile özellikle yurt dışı satışlarımızın, katılacağımız büyük fuar organizasyonları ile birlikte artacağını umut ediyorum.

Firmanızın tekstil sektörüne yönelik başka çalışmaları da olacak mı? Projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Bize duyulan güven ve ürünlerimizin takdir toplaması bizi, her zaman daha fazlasını yapmak ve çıtayı daha da yukarı çıkarmak için fazlasıyla teşvik ediyor. Ar-Ge çalışmalarımız, üretime başladığımızdan bu yana sürüyor. Ar-Ge’ye önem veren ve ciddi bütçeler ayırmış bir firma olarak yenilikçi çalışma yapmayanların, her zaman ‘Bir adım öteye nasıl gidebilirim?’ diye düşünmeyen şirketlerin, rekabetin gerisinde olup yarış dışı kalacaklarına inanıyorum. Bu yüzden birtakım çalışmalarımız devamlı var ve inşallah olmaya da devam edecek. Gerçekleştirmeyi planladığımız en önemli projelerimizden biri ultraviyole led kalite kontrol armatürüdür. Uzunca bir süredir test aşaması devam ediyor. Şu ana kadar uyguladığımız tüm testlerden geçtiğini söyleyebilirim. Yaklaşık bir seneye yakın üzerinde çalıştığımız bu ürünü, çok kısa zamanda müşterilerimizin beğenisine sunmanın şimdiden heyecanı içerisindeyim. Umarım bu ürünümüz de diğerleri gibi sektörde rağbet gören ürünlerimizden biri olacaktır.

Röportaj: Kübra KARACA

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!