Eviniz ve ofisiniz için hangi tip anahtar ve prizlere ihtiyacınız olduğunu anlamak zor olabilir. Her anahtar ve priz tipi farklı bir amaca hizmet eder ve bu temel işlevleri bilmek, bilinçli bir satın alma yapılmasına yardımcı olur.

Hem tesisat hem de elektrik malzemesi olarak nitelendirilebilen priz ve anahtarlar, iç tesisatın tüm bölümlerinde ihtiyaç duyulan bir üründür. Telefon ve iletişim cihazlarından görüntü sistemlerine, aydınlatma sistemlerinden TV sistemlerine kadar sayısız çeşitte priz ve anahtar mevcuttur. +

sıva üstü priz ve anahtarlar

Sıva Üstü Elektrik Anahtarları

Anahtarlar, bildiğiniz gibi, gücün açık ve kapalı durumları arasında geçiş yapmak için kullanılır.

Tek Kutuplu Anahtarlar

Günlük hayatta en sık karşılaştığımız ve kullandığımız sıva üstü elektrik anahtarlarındandır. Tek kutuplu anahtarlar, tek bir konumdan tek bir armatürü kontrol eder. Düğmeye basıldığında bir ışık yanar veya bağlı sokette akım oluşur. 

Çift Kutuplu Anahtarlar

Biraz daha farklı bir işleve sahip olan çift kutuplu anahtarlar, ayrı bir anahtara ihtiyaç duymadan aynı anda iki armatürü kontrol edebilme özelliğine sahiptir. Mantıken iki farklı tek kutuplu anahtarın tek bir konumdan çalıştırılmasını sağlar. 

İki Yönlü/Ara Anahtarlar

Yatak odaları, oturma odaları, koridorlar ve ofis alanlarında sıkça gördüğümüz bir diğer anahtar kurulumu türü olan üç yollu anahtar konfigürasyonu, tek bir armatürün iki farklı yerden kontrol edilmesini sağlar. Kullanımı kolay olmasına rağmen, bu anahtarlar doğru kurulum için uzman elektrikçiler gerektirir.

Zil Anahtarları

Esas olarak yay mekanizmalı tek kutuplu anahtarlardır. Zil anahtarları, basıldığında kısa bir elektrik akımı oluşmasına izin verir ve ardından kapalı konuma dönerek devreyi keser. Bu anahtarlar genellikle evlerde ve ofiste kapı zillerini çalıştırmak için kullanılır, ancak güç durumunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için bazı endüstriyel tesislerde de kullanım bulur.

Sıva Üstü Elektrik Prizleri

Sıva üstü elektrik prizleri, günümüzde çok sayıda taşınabilir cihazla tam anlamıyla şarj olmanızı sağlar.

Prizler, elektrik akımının elektrikli cihazlarınıza ve ekipmanlarınıza akmasını sağlayan sistem için gereklidir. Soketler bulunduğunuz ülkeye göre şekil ve boyut olarak farklılık gösterse de işlevleri her yerde aynıdır. Türkiye'de F tipi fişler ve prizler bir standart haline gelmiştir. Genelde evlerimizde ve ofislerimizde 2'li, 3'lü ve 5'li elektrik prizler görüyoruz. Prizleri ve soketleri farklılaştıran bir diğer şey ise voltaj kapasitesi yani geçirebileceği akım miktarıdır. 

İki Pinli Prizler

Bu elektrik prizlerinde topraksız bağlantı sağlayan iki uzun bağlantı yuvası bulunur.

Üç Pinli Prizler

Gevşek kablolardan elektrik çarpmasını önlemeye yardımcı olmak için bir topraklama pimi içerir.

Beş Pinli Soket

İki pinli ve üç pinli soketin birleşimidir.

Evrensel Prizler

Bu modüler priz tasarımları, Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılan çok çeşitli fişleri barındırabilen ufak deliklere sahip prizlerdir.

Elektrik Modülleri

Bu modüller, ev ve ofiste aydınlatma ve soğutma çözümleri için özel amaçlara hizmet eder.

Dimmerler

Nispeten yeni yeni kullanılan olan dimmerler, iç mekan ışıklarının, ortam aydınlatmasının vb. parlaklık seviyelerini artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır. Dimmer'lar ayrıca akıllı ev çözümlerine sorunsuz bir şekilde bağlanarak evinizin atmosferi üzerinde çarpıcı bir kontrol sağlar.

Fan Regülatörleri

Dimmerlere benzer şekilde fan regülatörleri de tavan fan hızlarını ihtiyaca göre arttırmak/azaltmak için kullanılır. En yaygın fan düzenleyici türleri, 4 kademeli veya 5 kademeli hız kontrolleri sunar.

Güç Üniteleri

Temel olarak tek bir modülde anahtar ve priz kombinasyonu olan bu üniteler, ağır hizmet tipi cihazlara güç sağlamak için kullanılır. Ancak modüler anahtar ve prizlerin kullanılmaya başlanmasından sonra bu üniteler modern ev ve ofis alanlarında daha az kullanım görmeye başlamıştır.

İletişim Modülleri

Çeşitli veri bağlantı modülleri de genel elektrik kurulumunun bir parçasını oluşturur.

Telefon Soketi

Teknik olarak RJ11 Jakı olarak adlandırılan telefon prizi, elektrik kablolarınızla birlikte telefon hattını kablolamanızı sağlar.

Veri Soketi

Geniş bant ve yüksek hızlı internetin ana akım haline gelmesiyle daha yaygın bir kullanım bulan veri soketleri, evinizde veya ofisinizde ağa bağlanarak LAN özelliklerini etkinleştirir. Soket genellikle RJ45 Jack olarak bilinir.

USB Soketi

Evrensel Seri Veri Yolu (USB) standardı, bilgisayar ve akıllı telefon bağlantısı olarak tanımlanabilir. Artık elektrikli markalar, şarj ve veri aktarımlarını basitleştirmek için modüler USB soketleri sunulmaya başladı.

TV Soketi

Telefon ve veri soketlerine benzer şekilde TV prizi, sağlayıcınızdan veya çanak anteninizden gelen kablo iletiminin duvarlardan televizyonunuza akmasını sağlar.

Dolap Işıkları ve Dolap Anahtarları

Dolap lambaları ve dolap anahtarlarının, evinizin verimliliğini büyük ölçüde artırabileceğine ve dolaplarınızdan ve dolaplarınızdan öğeleri hızlı ve kolay bir şekilde almanıza olanak tanıdığına şüphe yok. 

Yenilikçi ürünler artık evinizdeki ışığı kontrol etmeyi işlevsel bir kullanım haline getiren otomatik sensörlerden yararlanmanıza izin veriyor. Dolap lambaları ve dolap anahtarları arasında kızılötesi sensör anahtarı (LED'ler için), kapı sensörü anahtarı, gömme dokunmatik dimmer (RECTD) ve kapı anahtarları bulunur. 

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!