Bizi Ara E-Katalog

Motor koruma şalteri, tek bir elektrik motorunu aşırı yüke, giriş akımındaki dalgalanmalara veya ana devreye yönelik programlanmamış kesintilere karşı koruyan basit bir elektromekanik cihazdır. Bir motor koruma şalteri, yerden ve maliyetten tasarruf ederek, oluşabilecek hasarı önlemek için motorları anında kapatarak sigortasız koruma sağlar.

Ayrıca kısa devre durumunda akımı güvenli bir şekilde kesme özelliği de vardır. Genellikle motorun soğumasını sağlamak için termal bir gecikme veya otomatik olarak yeniden akım verme ile özelliğine sahiptir.

Motor koruma şalteri nasıl çalışır?

Motor koruma şalteri, elektrik motorlarının korunması için özel olarak tasarlanmış üç ana fonksiyona sahiptir.

Termal koruma: Motoru aşırı yüke karşı korur. Genişleyen ve büzülen bir kontak, aşırı bir elektrik akımı tespit ederse motorun bağlantısını kesecektir. Bir motor ilk kez çalıştırıldığında oluşan yüksek ani akımlara izin vermek için gecikmeli bir tepki verir. Ancak bu ani akım çok uzun süre uzatılırsa ve motor çalışmazsa, termal kontak tetiklenerek devreyi kapatacaktır.

motor koruma şalteri

Manyetik koruma: Tehlikeli elektrik arızalarına ve kısa devrelere karşı koruma sağlar ve bir arıza tespit edilir edilmez akımın derhal kesilmesini sağlar.

Faz koruması: Faz voltajlarındaki % 2'den fazla dengesizlik motorun verimliliğini ve servis ömrünü azaltırken, faz voltajlarından birinin ani kaybı daha da fazla hasara neden olur. Motor koruma şalterleri, faz kaybına veya dengesizliğe karşı koruma sağlar.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!