Akü Nedir?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depolayan cihazlara akü denmektedir. Dışarıdan sağlanan elektrik enerjisi kimyasal enerjiye çevirebildiği gibi içerisinde bulunan kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine çevirerek kullanıma sunabilir. Akünün kullanım alanına ve isteğine göre çeşitleri vardır. Bunlara örnek olarak bakımsız aküler, jel aküler, AGM aküler ve kuru tip aküler gösterilebilir.

Kuru Tip Aküler

kuru tip aküler

Kuru tip aküler bakım istemedikleri gibi sızıntı ve sarsıntı durumlarına karşı dayanıklı bir yapıdadırlar. Bu yüzdende kullanım açısından oldukça güvenilirdir. Kuru tip aküler bu güvenlik nedeniyle denizcilik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Bunun haricinde firmaların bilgi işlem merkezlerinde tercih edilmektedir. Bilgisayar bulunan üretim alanlarında, akülü arabalarda, enerji santrallerinde ve otomotiv sektörlerinde de kuru tip aküler tercih edilmektedir

Bu akülere kuru tip akü denilmesinin sebebi herhangi bir suya veya aside ihtiyaç duymamasından kaynaklıdır. Bunun haricinde bakım gerektirmez. Kuru tip akülerde üretildikleri teknoloji doğrultusunda kendi içerisinde iki çeşide ayrılır. Bunlardan birisi AGM aküler diğeri ise jel akülerdir.

Kuru akü güvenilir olduğu için çok tercih edilmektedir. İçerisinde sıvı ve asit bulunmadığı için aküde asit sızması tarzında bir risk yaşanmaz. Kuru tip aküler oldukça uzun ömürlüdür ve darbelere dayanıklı olduğu için herhangi taşıma durumlarında sorun yaşanmaz. Kuru akümü seçimi de tıpkı diğer piller ve aküler gibi oldukça önem taşımaktadır. Ömrünün uzunluğu, kullanışlı oluşu, malzeme sağlamlığı gibi etkenler oldukça önemlidir.

Botem en uygun fiyata en sağlam malzemeye sahip kuru tip aküleri satmaktadır. İstediğiniz akünün seçimini yaparak talep formunu doldurmanız durumunda sizlerle iletişime geçerek en kısa sürede istediğiniz ürünü kargo şirketine veriyor ve sizlere ulaştırıyoruz. Güvenilir hizmet için Botem’i tercih edebilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!