Kompak şalterlerin bir diğer adı da termik manyetik şalterdir. Kompakt şalterler iki farklı çalışma mekanizması içerir: bimetal anahtar ve bir elektromıknatıs.

Bimetal, aşırı akımları düzenleme aracı olarak hizmet eder. Bimetal tipik olarak bir açma çubuğunun arkasında bulunur ve mevcut elektrik aktarım yolunun bir parçasıdır. Şalter, aşırı yük derecesini aşan elektrik akımı bimetal çubuğuna doğru bükecek kadar ısıtır. Bimetal büküldükçe, devreyi açmak için açma çubuğuna dokunur. Bimetalin devreyi açması ve ısınması için gereken süre akımla ters orantılıdır.

Kompakt Şalterlerin Özellikleri:

Kompakt şalterin manyetik kısmı, etrafında tel bobin bulunan ve elektromıknatıs etkisi oluşturan bir demir çekirdekten oluşur. Yük akımı elektromıknatıs bobinlerinden geçer. Böylece elektromıknatıs kısa devre akımlarına yanıt verir. Yüksek bir akım seviyesi, elektromıknatısın yakındaki bir armatürü tetiklemek için yeterli alan gücü üretmesini sağlar.

Armatürün üstü elektromıknatısa doğru ilerledikçe, armatür devre kesiciyi açmak ve elektromıknatıs bobinlerinin enerjisini kesmek için açma çubuğunu döndürür.

Kompakt şalterler genellikle kısa devre akımını hızlı bir şekilde sınırlamanın önemli olduğu yerlerde kullanılır. Bunun nedeni, bu cihazlardaki elektromıknatısın kesici kontaklar arasındaki arkı 4 ms (milisaniye) kadar kısa bir sürede kesebilmesidir. Kompakt şalterler, hidrolik manyetik kesicilere göre daha hızlı tepki vermektedir.

Akım akışını tamamen durdurmak için hidrolik manyetik kesiciler 10 ms (milisaniye) ya da daha fazla sürede tepki vermektedir. Kompakt şalterler, sıcaklığa duyarlı olduğundan, bu şalterlerin fazla sıcak ortamlarda kullanılmaması gerekir.

Resimler
Teklif alın veya bize ulaşın alanı!