Fişek sigortalar dahil tüm sigortalar, bir elektrik devresindeki "en zayıf bağlantı" dır. Sigortanın içinde, sigorta gövdesinin her iki metal ucuna bağlanan bir metal şerit bulunur. Devrenin herhangi bir yerinde bir kısa devre, arıza veya devre aşırı yüklendiğinde, fişek sigortanın içindeki metal şerit veya bağlantı ısınır ve hızlı bir şekilde erir, devreyi açar ve gücü kapatır. Fişek sigortalar tek kullanımlıktır.

fişek sigortalar

Fişek sigorta türleri:

Fişek sigortalarının çoğu, sigorta sınıfına bağlı olarak 250 Volt ila 600 Volt devrelerde kullanımak için üretilmektedir. Bu sigortaların standart üretim dereceleri 16, 32 ve 63 amperdir. Fişek sigorta elemanının kesme kapasitesi 2 ve 4 amper sigortalar için 4kA'dir. 6 veya 63 amperlik sigortaların kesme devre kesme kapasitesi 16kA’dir. Bu tip sigortaların herhangi bir dezavantajı yoktur. Fişek sigortanın çalışması çok güvenilirdir.

Fişek sigortaların gövdeleri, mekanik mukavemeti sağlamak için genellikle seramikten üretilirler. Üstünde ve altında bulunan kapaklar ise pirinçten yapılmaktadır. Bu kapaklar, sigortanın içinde oluşabilecek yüksek basınca karşı özel olarak gövdeye sabitlenirler.

Düşük amperli fişek sigortalarının gövdelerinin içinde kuvars tozu vardır. Bu toz normal akım değerlerinde yapısını korumaktadır. Kuvars tozu ve sigortanın içindeki bimetal, kısa devre akımı nedeniyle oluşan ısıyı emer. Oluşan ısı sonucu sigortanın içindeki kuvars ve bimetal eriyerek devrenin kapanmasını sağlar.

Yüksek amperli fişek sigortaları gümüş veya bakırdan yapılır. Sigortanın içinde bulunan bilmetal bağlantı parçası genellikle kalaydan yapılmaktadır. Kalay bağlantısı, sigortanın sıcaklığını kısa devre akımınlarına kontrol eder. Gümüşün erime noktası 980ºC, kalayın erime noktası 240ºC'dir.

Sistemde arıza meydana geldiğinde, kısa devre akımı kalaydan geçer. Kalay, sigortanın içinde hızlıca eriyerek kısa devre akımının tepe kısmında bulunan gümüşe geçmesini önler ve devreyi kapatır.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!