İlgili Faliyetler

Endüstriyel Fiş ve Priz Nedir? Nerede Kullanılır?

Endüstriyel alanda kullanılan, özellikle ağır çalışma koşulları için tasarlanmış olan ve bu sayede yüksek dayanımları ile büyük akımları sorunsuz bir şekilde taşıyabilen fiş ve priz tipine endüstriyel fiş ve prizler denir. Bu fiş ve prizlerin genel ismi bu olsa da elektrikçiler arasında sıklıkla sanayi tip fiş ve priz adı da kullanılmaktadır.

Bu prizler bahsettiğimiz gibi endüstriyel uygulamalar esnasında kullanılır. Bu uygulamalarda evlerimizde kullandığımıza yakın fiş ve prizler kullanmamamızın 2 ayrı sebebi vardır:

  • Evlerimizde 1 veya genellikle 2 fazlı elektrik kullanılırken endüstriyel uygulamalarda bu sayı 3’tür.
  • Ev tipi fiş ve prizler, endüstriyel uygulamalar için tasarlanmadıklarından yeterli güvenlik yapılandırmalarına sahip değillerdir. Bu yüzden bu uygulamalarda endüstriyel fiş ve prizler daha güvenilir bir kullanım sağlar.

Endüstriyel Fiş ve Priz Özellikleri

Hem görüntü hem de kullanım açısından son derece basit bir ürün olan endüstriyel fiş ve priz özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

-Gövde Malzemesi

Endüstriyel fiş veya prizin dış gövdesinde kullanılan malzemedir. En yaygın kullanılan gövde malzemesi olarak karşımıza poliamid plastik çıkıyor.

-İletken malzeme

Pimleri yapmak için kullanılan malzemeye iletken malzeme adı verilir. Şu sıralar tek seçenek olarak pirinç kullanılmaktadır.

-Akım

Endüstriyel fiş veya priz seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta olarak karşımıza akım çıkmaktadır. 16A, 32A, 63A ve 125A akım seviyelerine sahip olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Özel kullanımlar için daha yüksek akımlı ürünler de mevcuttur.

-Gerilim

Akımdan sonra en önemli parametre olarak karşımıza çıkan gerilim, dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. 110V, 220V, 380V ve 415V gibi farklı gerilim seviyelerine sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

-Pim Sayısı (Kutup)

Endüstriyel fiş ve prizler içerisinde kaç adet pim veya kutup olduğunu belirten ölçüdür. Doğru ve sorunsuz bir kullanım için fiş ve prizlerde karşılıklı olarak aynı sayıda pim bulunmalıdır.

-IP Koruma Sınıfı

Endüstriyel fiş ve prizlerin toz veya su geçirmezlik seviyesini belirleyen ölçü olarak karşımıza çıkan IP koruma sınıfı kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. IP44, IP45, IP67 gibi seçeneklerde sayı ne kadar yüksekse ürünün toz ve su geçirmezlik seviyesi de o kadar iyidir diyebiliriz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!