Cee Norm Nedir?

cee norm monoraze fiş ve prizler

Cee Norm monofaze fiş ve prizler öncesinde ilk olarak Cee Norm’un ne demek olduğunu açıklamak gerekebilir. Cee norm nedir sorusunun cevabı oldukça basittir; Cee standardı, pek çok farklı elektrik ürünü için belirlenmiş olan seri standardını göstermektedir. Bu seri standardın en çok bilinenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • CEE 7
  • CEE 13
  • CEE 17
  • CEE 22

Bu standart, IP koruma, kutup sayısı, gerilim ve akım, renk gibi konuları içerir. CEE 17 olarak biraz önce belirttiğimiz standart da Türkiye’de Cee Norm olarak bilinen endüstriyel fiş ve priz malzemeleri için kullanılır. Kullanılan bu standart, IEC yani Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından açıklanan uluslararası bir standarttır.

Cee Norm Monofaze Fiş ve Priz Özellikleri

Cee Norm standardını açıkladıktan sonra monofaze yani tek fazlı fiş ve prizleri açıklamak gerekebilir. Monofaze sistemler, devreyi tamamlamak için iki kabloya ihtiyaç duyar; faz ve nötr. 230 Volta kadar gerilim sağlayan monofaze fiş ve prizler, trifaze fiş ve prizlere göre biraz daha maliyetli ürünlerdir. Cee Norm Monofaze fiş ve prizler ise Cee standardına sahip malzemelerdir.

  • Cee Norm standardına sahip olan monofaze fiş ve prizler, IP44 ve IP67 korumalarına sahip olabilir. IP44 elektrik sıçramalarına dayanıklı iken IP67 su ve toz geçirmezlik konusunda iyi bir seviyedir.
  • 230 Volta kadar gerilim sağlayabilen bu prizlerin geneli 16A seviyelerinde akım üretir.
  • Renk olarak da birbirlerinden ayrılan Cee Norm monofaze fiş ve prizlerden sarı en düşük voltajı temsil ederken yeşil en yüksek voltajı ifade etmektedir.
  • Kutup sayısı olarak da Cee Norm standardına sahip olan monofaze fiş ve prizler 2 ila 8 arasında bir pim sayısına sahip olabilir.

Cee norm monofaze fiş ve prizler satın alırken kalite önemli bir detaydır. Kaliteli ürünler için Botem doğru bir tercih. İhtiyacınız doğrultusundaki ürünü seçerek talep formu ile size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. Hemen akabinde hızlı bir şekilde kargo işlemlerini tamamlamaktayız.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!