Bazı malzeme ortamlarında statik elektrik tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Hassasiyeti yüksek elektronik malzemeler ve patlayıcı nitelikteki malzemeler statik enerjiye karşı reaksiyon gösterebilir. Bu tepkime sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. İnsan hayatını tehlikeye atmamak için çeşitli çözümlere başvurulmaktadır. Bu nedenle statik elektriği emerek etkisiz hale getiren anti statik levhalar sıkça tercih edilmektedir.

antistatik levhalar

Statik elektriğin zarar verebileceği malzeme ortamlarında, statik enerjiyi boşaltabilmek adına bir topraklama sistemi ile birlikte toprak bakır levhalar kullanılmaktadır. Bu bakır levhalar anti statik özelliğe sahiptir. İnsan vücudundan bulunan statik elektriği boşaltabilmenin yolu levhalardan geçer. Avuç kısmı anti statik levha üzerine bastırılır. Levha üzerinde elin yerleştirileceği bölge belirtilmektedir. Böylece vücutta statik enerji bakır levhaya geçmiş olur. Ortalama bir insan güç içinde çok miktarda statik enerji depolamaktadır. Bu yüzden vücutta biriken elektriğin mutlak suretle levhaya aktarılması gerekecektir. Bu tür levhalar, patlayıcı madde ve gaz ortamlarındaki riskin en düşük seviyeye indirilmesinde önemli bir malzemedir.

Levhaların üretiminde kullanılan hammadde, statik enerjinin emilebilmesi için özel işlemlerden geçirilerek üretilmiştir. Ebatları insan elinin ölçüsüne uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Levhanın yanında topraklama çubuğu ve topraklama kablosu da kullanılmalıdır. Bu sayede statik enerjinin tamamen insan vücudundan boşaltılması sağlanacaktır.

Web sitemizde bulunan anti statik levha fiyatları için bizi arayabilir ürün üzerine incelemeler yapabilir, ürün grubuna ilişkin detaylı bilgileri ilgili kategoride bulabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!