Zaman röleleri bobin üzerinde oluşması gereken enerjinin başlatılması veya kesilmesinin ardından belli bir süre sonra kontakların değişim göstermesini sağlayan cihazlardır. Zaman röleleri küçük çaplı akım değerlerini taşıyacak ve kaldıracak şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Zaman röleleri daha çok güç devrelerinin kullanılmasını sağlayan kumanda üzerinde yer alarak işlevselliğini sürdürmektedir.

Zaman röleleri kullanım alanlarına göre farklı çalışacak şekilde üretilmektedir. Farklı zaman röle çeşitleri bulunmaktadır. Çeşitlere göre farklılık gösteren zaman röleleri ani konum değiştiren ve gecikmeli kontak konumu değiştiren röleler şeklinde tasarlanmış ve üretilmiştir. Zaman röleleri iki farklı şekilde üretilmektedir. 

zaman röleleri

Çekme işleminde gecikme gösteren zaman rölesi düz zaman rölesi olarak bilinmektedir. Düşme işleminde gecikme gösteren zaman rölesi ise ters zaman rölesi olarak adlandırılır. İki ana tip çalışma prensibi ile birlikte üretilmiş olan zaman rölelerinin yanı sıra çekmede gecikme ve düşmede gecikme kategorisi altında kullanım alanlarına göre değişiklik gösteren zaman rölesi modelleri de üretilmektedir.

Zaman Rölesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zaman rölesinin hangi tür kuvvete sahip bobin üzerinde kullanılacağına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanım şartları açısından farklı olan zaman rölelerinin ihtiyacınızı karşılayacak şekilde üretilmiş olanını tercih edilmelidir.

Bobin üzerinde hangi zamanlama fonksiyonuna yardımcı olması gerektiği belirlenmelidir. Zaman rölesi üzerinde yer alan ayar kısımlarının kullanımının kolay olması gerekmektedir. Zaman röleleri üzerinde yer alan led ışıklar kolay görülebilir ve okunabilir olmalıdır.

Çekmede Gecikmeli (Düz Zaman) Röle Nedir?

Zaman rölesinde yer alan besleme alanlarına enerji uygulanması durumunda devreye girmektedir. Besleme alanlarına enerji uygulanması durumunda açık kontağı kapalı, kapalı kontağı açık duruma getirmeye yardımcı olan mekanizmalardır. Zaman rölesi üzerinde ayarlanan gecikme süresi dolduğu andan itibaren kontaklar konum değiştirir. Sitemiz üzerinden çekmede gecikmeli zaman rölesi teminini gerçekleştirebilirsiniz. 

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!