Endüstri alanında su ve benzeri sıvıların tanklara doldurulmasının ardından seviye çubukları devreye girmektedir. Tanklara doldurulmuş olan sıvının düzgün ve doğru bir şekilde ölçülmesi çok önemli bir unsurdur. Seviye çubukları sayesinde tanklarda bulunan sıvı seviyesi kaliteli ve güvenilir bir şekilde ölçülür. Tank içinde bulunan sıvının ölçümü doğabilecek kazaları ve zararların önüne geçmek adına yapılan bir işlemdir. Tanklarda fazla sıvı bulunması taşma sorununun ortaya çıkaracaktır. Bunun yanı sıra tank içerisinde gereğinden fazla tehlikeli likit sıvısı var ise dökülerek büyük sorunlara yol açabilir.

seviye çubukları

Seviye çubukları tankta bulunan sıvı miktarını göstermenin yanı sıra, kilit seviyesini kontrol altına alınmasında rol oynamaktadır. Tank içerisinde birden fazla likit bulunduruluyor ise seviye çubukları ile ölçüm yapılarak likitlerin birbirine karışması engellenmiş olur.

Seviye Çubuğu Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım şartları ve alanlarına göre değişiklik gösteren birden çok seviye çubukları bulunmaktadır. Endüstri alanında bulunan tüm buhar kazanları için kullanılabilir malzemeden üretilmiştir. Açık kapalı fark etmeksizin tüm kaplarda seviye çubukları kullanılır. Yoğuşma özelliğine sahip olan tüm gaz tank ölçümünde kullanıma uygundur.

Rafineler, yer altı tankları, yakıt kaplarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kimya sanayi alanında kullanılır. Bunların yanı sıra doldurma ve boşaltma kapları ve petrol ürünleri için kullanılır. Aynı zamanda petrol ürünleri için kullanılan tanklarda da seviye çubukları kullanılır.

Seviye Çubuklarının Kullandığı Akışkanlık Türleri Nelerdir?

Birçok farklı alanda kullanıma uygun olarak tasarlanmış seviye çubukları birçok akışkanlık türüne göre değişiklik gösteren sıvılarda da kullanılabilir. Su, kızgın su ölçümünde kullanıma uygundur. Atık su ve deniz suyu ölçümünde kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Petrol ve buhar ölçümlerinde kullanılır. Asit, gazın sıvı hâli, köpüğün sıvı hâli ve kostik madde ölçümünde kullanıma uygundur. Kullanışlı ve dayanıklı seviye çubukları için sitemizden hizmet alabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!