Röle ve soketler birçok farklı türlerde ve tasarımlarda üretilmektedir. Farklı röle ve soketler yapısal olarak birbiri ile benzemektedir. İşlevsel olarak ise volt değerleri farklılık göstermektedir. Röle ve soketler üretim kalitesine göre farklı seviyelerde amper kaldırma kapasitesine sahiptir. Röleler küçük akımlı voltajlar sayesinde büyük akımlı voltajları kontrol etmeye yardımcı olan araçlardır. 

role ve soketler

Röle ve soketler üzerinde toplam iki adet temel devre bulunmaktadır. Bunlar; Kumanda adı verilen devre ve yük devresidir. Röle ve soketler elektromanyetik olarak çalışmaktadır. Röleler üzerinden elektrik akımı geçmesi ile birlikte devreye giren ürünlerdir.

Röle ve Soketlerin En Sık Tercih Edilen Çeşitleri

Röle çeşitleri seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanılacak olan devrenin yapısıdır. Manyetik alanlar üzerinde kontak işlemi yapılacak ise aşırı akım koruma özelliği olan röle ve soketler için tercih yanlış olacaktır. Manyetik alanlar için kullanıma uygun röle dil kontak çeşididir. En sık tercih edilen röle ve soketler ise şunlardır; aşırı akım koruma rölesi, dil kontak rölesi, manyetik röle ve termik röle çeşitleridir.

Termik Röle ve Soketleri Nedir?

Termik röle adından da anlaşıldığı üzere ortam sıcaklığına göre açılıp kapanma özelliği gösteren türdür. Termik röle çeşitleri diğer röle türlerinden oldukça farklı şekilde kullanılmaktadır. Termik röle dışındaki röle türleri üzerinden elektrik akımı geçmesi ile çalışan mekanizmalara sahiptir. Termik röle çeşidi ise akımın ortaya çıkarmış olduğu sıcaklık neticesinde devreye girmektedir.

Termik röle türleri aşırı yük sonucu ile kullanılan ürünlerin motorları zarar görmemesi amacı ile kullanılan ürünlerdir. Aşırı akım sıcaklığı sonucunda sahip olduğu bimetal konaklarını devreye sokarak motorun zarara uğramasını engeller. Ütü, saç kurutma makinesi, çamaşır kurutma makinesi gibi ısı sistemleri fazla çalışan elektronik aletlerde kullanılır. Röle ve soket ihtiyaçlarınızı sitemiz üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!