Genellikle su veya çeşitli sıvıları pompalamak için birçok farklı tipte pompa kullanılabilir. Bununla birlikte, en yaygın kullanılan pompa türü santrifüj pompadır. Santrifuj pompalar, bir pervane ve dairesel bir gövde yardımı ile sıvıları kinetik enerji kullanarak istenilen alandan transfer etmekte kullanılırlar.

Sıvı aktarım veya tahliye pompalarında DC (Doğru Akım) motorları kullanılmaktadır. DC motor, pompanın içinde bulunan kapalı bir kutu içinde bulunur. Motorun merkezinde etrafında bobinleri olan bir rotor vardır. Pompa çalıştırıldığında, elektrik bobinlerden geçerek rotorun etrafındaki mıknatısların bir manyetik alan oluşturmasını sağlar. Bu sayede rotor dönerek pervane milini harekete geçirir.

Pervane bir tahrik mili aracılığı ile elektrik motoruna bağlıdır. Elektrik motoru güç aktarmaya başladığında pompanın içininde bulunan çarklar yüksek hızlarda dönmeye başlar ve bu sayede sıvılara momentum kazandırır. Bu sayede kinetik enerji üretilerek tahliye işlemi başlar.

Santrifuj pompalar, kullanım alanlarına bağlı olarak yatay ve dikey olarak iki gruba ayrılırlar. Bu pompaların kullanım alanları oldukça geniş olup bütün sıvı transferlerinde kullanmak için uygun yapıya sahiptirler.

Pompa sarımı, DC motorların içinde bulunan sargıların yenilenmesi işlemine denir. Bu işlem sırasında rotorun etrafında bulunan sargı elemanları yenileriyle değiştirilerek motorda oluşan güç kayıpları gibi problemler ortadan kaldırılır. Pompa sarımı ve bakımı, motorlarda kullanımına bağlı oluşabilecek aşınmaları, yıpranmaları ve bozulmaları en aza indirmek için düzenli olarak yapılmalıdır.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!