Mekanik balastlar; gaz deşarj prensibine göre çalışan floresan lambalar gibi elektrik aydınlatma sistemlerinde aydınlatmayı sağlayan bir ekipmandır. Mekanik balastlar, endüktif reaktif enerji tüketirler. Floresanların çoğunlukla kullanıldığı büyük işletmeler, alışveriş merkezleri, fabrikalar, firmalar olmak üzere olmak üzere birçok alanda kullanılırlar.

mekanik balastlar

Bakır sargılarla oluşturulmuş transformatörlerin kullanıldığı bu balastlarda; bakır telin ebatları, kalınlığı ve uzunluğu, balastın çıkış akımını doğrudan etkiler. Bazı aydınlatma sistemlerinde kullanılan manyetik balastlar, elektronik olanlarla değiştirilmesi mümkündür. Büyük ve ağır yapıya sahip mekanik balastlar içerisinde transformatör denilen bileşenler yer alır.

Mekanik Balastların Özellikleri ve Çalışma Prensibi

Balastlar, elektrik aydınlatmalarında aydınlatmayı sağlayabilmek için çekilen akımı dengelemek amacıyla kullanılan bir mekanizmadır. Özellikle deşarj lambaların çalışması sırasında akımı ve gerilimi belli bir aralıkta tutarak, lambanın ideal şekilde çalışmasını sağlar ve lambanın uzun süre kullanılmasına imkân tanır. Mekanik balastlar, manyetik indüksiyon vasıtasıyla aydınlatmanın sağlanabilmesi için gerekli olan gerilim ve akım değerlerini düzenler.

Frekans değiştirme özelliği bulunmayan mekanik balastların kullanıldığı aydınlatma sistemlerinde, ışıkta kısmen de olsa titreme görülebilir. Bu balastın tasarımında sargılar kullanılması nedeniyle endüktif reaktif enerji tüketirler.

Balastların gaz deşarj sistemine sahip lambalara gelen akımı sınırlamak, yüksek akımı çekmesini engellemek, akımı ve gerilimi dengelemek, lambanın ateşlenmesi için gerekli olan gerilimi sağlamak gibi birçok işlevi vardır. Mekanik balastlar, elektrikli aydınlatma sistemlerinde aktif olarak kullanılmakla beraber basit bir tasarıma sahiptirler.

Mekanik balastlar satın alınacağı zaman birçoğu kullanıcının seçtiği firma Botem doğru bir seçim olacaktır. Ürünümüzü binlerce kişiye satmış bir firma olarak olumsuz geri dönüş yok denecek kadar azdır. Botem olarak müşteri memnuniyetine önem veriyoruz. İhtiyacınız olan ürünün siparişini geçtikten sonra en kısa sürede adresinize teslim yapmaktayız.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!