Matkap sarımı, el aletleri sarımı grubunda yer alan teknik bir çalışmadır. Genel olarak tüm el aletleri üretim teknolojisi gereği alternatif akım ya da doğru akımla çalışmaktadır. AC ifadesiyle tanınan Alternatif akım ve (DC) Doğru akım kullanarak çalışan bir motora sahiptir.

El aletlerinde stator işlevi gören elektromıknatıs destekli elektrik motoru yapılacak işi kolaylaştırmaktadır. Zamanla ihtiyaç duyulabilen teknik bakım onarım çalışmaları arasında matkap sarımı da bulunmaktadır. İşlem yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken detaylarda taviz vermemek gerekmektedir.

Matkap Sarımı Nedir?

El aletlerinde gelişen arızalarda motor sarımı gerekmektedir. Tüm el aletlerinde bulunan elektrik motoru sarımı güvenle yapılarak kullanıma sunulmaktadır. Matkap sarımı da arıza tespiti yapıldıktan sonra yapılması gereken bir işlem olarak bilinmektedir.

Matkap ucu makineye monte edilerek sert zeminlere montajlama yapabilmekte kullanılmaktadır. Arıza veren el aletinin yenisini almak yerine Profesyonel hizmet alarak motor sarımı yapılabilmektedir.

Yüksek maliyete sahip olunan el aletleri düşük maliyetle motor sarımı yapılabilmektedir. Bu sayede aletin işlevinden uzun süre faydalanılabilmektedir. Güvenli bir işlem olarak yapılan motor sarımı Botem ekibinden alınabilecek profesyonel hizmetle güvenle yapılabilmektedir.

Neden Matkap Sarımı?

El aletlerinde de kullanıma bağlı olarak arıza gelişebilmektedir. Matkap sarımı başta olmak üzere tüm elektrikli aletlerde motor sarımı yapılabilmektedir. Neden motor sarımı yapmalıyım? Sorusunun cevabı kolaylıkla verilebilmektedir. Amaç yeni bir el aleti edinmek yerine sahip olunan aletten daha fazla yararlanabilmektir.

Kullanım alanlarına göre el aletleri yüksek işlevli uygun fiyatlı teknoloji ürünleridir. Matkap ucu olarak bilinen burgu şekilli aparat matkaba takılarak delik açılabilmektedir. Yapılacak işlem ve zemine göre matkap ucu seçilmesi gerekmektedir.

Matkap kendi başına işlevi bulunmayan uçları sayesinde işlev görene alet olarak bilinmektedir. Farklı şekilli ve boyutlarda matkap ucu bulunmaktadır. Ahşap için, demir veya metaller için farklı uçlar kullanılması gerekmektedir.

Matkap Sarımı Nasıl Yapılır?

Elektrik motoru sarımı, güvenli bir işlem olarak yapılmaktadır. Alanında tecrübeli ve teknik donanımlı ustalar tarafından işlem yapılarak teslim edilmektedir. Bobinaj, olarak ifade edilen teknik terim elektrik motorunun en önemli parçası olarak bilinmektedir. Bobin denilen motor parçası, bobinaj ise yapılan işlemin adı olarak kullanılmaktadır.

Bobinaj işlemleri uzmanlık gerektirmektedir. Elektrik motoru tamiri yani bobinaj sarımı yapılmadan önce arıza tespiti yapılması gerekmektedir. Tercih edilen bobinaj ustasının güvenliğinden emin olunması büyük önem taşımaktadır. Motor arızası aşırı yüke bağlı olarak gelişebileceği gibi elektrik fazı düşüklüğünden de meydana gelebilmektedir.

Motor Sarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor sarımında amaç, elektrikli aletlerden daha fazla verim alabilmektir. Bobinaj Motor sarımı yapılacak elektrik motoru sökülerek, yıpranma, kilitlenme ve aşınma kontrolü yapılması gerekmektedir. Son olarak yanmış olan motor bobini yanığı tespiti yapılır. Yanma akım faz farkından mı kaynaklanıyor yoksa başka neden mi var? Tespit edilebilmektedir.

Yerinden sökülen motor sarımı sistemde aşınma ve çökmeler görülüyorsa yalıtım ürünü kullanılarak tamir edilmesi gerekmektedir. Tüm teknik ve gözlem muayenesi yapıldıktan sonra motor sarım işlemine geçilebilmektedir. İşlem sonucundan emin olunarak parçalar yerine monte edilerek teslim edilmektedir.

Motor Sarımında Takip Edilecek Detaylar

Elektrik motorlarında görülen bobinaj yanması sonucunda motor sarımı gerekmektedir. Matkap olarak bilinen teknik alette elektrik motoruyla çalışmaktadır. Sarım yapılacak bobinajın devir ve adım sayısı tespit edilebilmektedir. Çıkan sonuca göre alınan bobin ölçüsü alınarak sarım işlemi yapılmaktadır.

Birden fazla bobin türü arasından Mikrometre ile alınan tam ölçüye göre bobin seçimi yapılmaktadır. Yanmış olan bobin çıkarılarak kalıntılar temizlenerek yeni bobine hazırlık yapılması gerekmektedir. İşlem yapılacak bobin ölçüsü izolesiz ve izoleli olarak değerlendirilmektedir. Şemaya aktarılan bilgilere uygun olarak çalışma yapılmaktadır.

Sarım işlemi bitirilen bobin yerine yerleştirilerek arka bandajı ve ön ekler yerine yerleştirilerek kontrol edilmektedir. Denetim yapılarak kaçak vs. olup olmadığı kontrol edildikten sonra işlem bitmiş sayılabilmektedir. Matkap uçları ihtiyacınıza uygun olarak seçilmektedir. Siz de en uygun ve güvenilir bobinaj ustası Botem ekibini tercih edebilirsiniz.

Bobinaj Sarımında Destek Üniteler

Bobinaj olarak ifade edilen elektrik motor sarım işlemlerinin nasıl yapıldığı merak edilmektedir. Bilinmesi gereken ilk detay bobinaj sarımında yedek parça kullanımı gerekliliğidir. Elektrik motoru sarımında iki ayrı parça bulunmaktadır.

İlki Statör ya da Endüvi adı verilen ve gerilim oluşan alandır. Endüvi, sargıların koruyucu alanı olarak ifade edilebilmekte olup, oyuk bölmeleri bulunmaktadır.

İkincisi ise Endüktör yani kutuplar olarak tanımlanmaktadır. Kutuplar alternatör makinelerin içinde bulunmaktadır. Doğru akımın dolaşma ünitesine dışardan gerilim enerjisi aktarılmaktadır.

Bobinaj sarımında destek üniteleri olarak ifade edilen Statör ve Endüktör sayesinde bobin sarımı yapılabilmektedir. Tüm matkap sarımı ve el aletleri sarımı standartlara uygun olarak yapılmaktadır.

El aletleri, fırçalı ve fırçasız makineler olarak iki gruba ayrılmaktadır. Yüksek hızda çalışabilmekte ve büyük kolaylık sağlamaktadır.

El aletleri sınıfında pek çok ürün bulunmaktadır. Tasarım ve üretim ayrıcalıkları bakımından farklı olsalar dahi motor arızası giderilebilmektedir. Bu sayede hizmet alım süresi uzatılabilmektedir. Sarım işlemi sonucunda stator ve rotor öğeleri yenilenmektedir.

Bobinaj Türleri

Botem ürünleri arasında bobinaj öne çıkmaktadır. Bobinaj çeşitleri arasında;

 • Endüktör motor(Bobinaj),
 • Endüvi,
 • Özel üretim bobinaj,
 • Çok fazlı bobinaj,
 • Bir fazlı,
 • Karma kollektörlü, bir fazlı,
 • Bir fazlı kollektörlü

olarak tanımlanan bobinaj çeşitleri bulunmaktadır.

El Aletleri nelerdir?

El aletleri olarak bilinen elektronik araçlar kendi aralarında gruplara ayrılmaktadır. Botem hizmetleri arasında bulunan el aletleri grubunda birden fazla seçenek bulunmaktadır. El aletlerinde en uygun olan bobin sarım sistemi kullanılarak arıza giderilebilmektedir. Her biri Alternatif akım ya da doğru akımla çalışmaktadır. Yapılan işi kolaylaştırmak amacıyla üretilen teknoloji ürünlerine el aleti denmektedir. Bu grupta;

 • Matkaplar,
 • Hilti,
 • Matkap
 • Jet taşı
 • Ve testere olarak tanımlanabilmektedir.

Tüm elektrikli makineler arıza verdiğinde yüksek maliyete yenisini almak yerine matkap sarımı yapılabilmektedir. Güvenli ve uygun fiyatlı bir işlem olan bobin sarımı sayesinde aletten hizmet almaya devam edilebilmektedir.

Botem Hizmetleri

Bobinaj sektörünün öncüsü olarak çalışmakta olan bir firmadır. 1986 yılında kurularak bobinaj hizmeti vermeye başlamış bulunmaktadır. Hizmet ağını ve türlerini her geçen gün artırarak ticari faaliyetlerine devam etmektedir. Başarı hikâyesinde hizmet ve ürün kalitesi öne çıkmaktadır. Bobinaj işlemlerinde rakiplerinden öne çıkarak ilk tercih firması olmaktadır.

Profesyonel teknik ekibi ve teknoloji donanımlarıyla farkını kanıtlamaktadır. Firma ürünleri arasında elektrik malzemeleri satışı, LED aydınlatma ürün imalatı ve satışı bulunmaktadır. Bilinçli profesyonel ekibi ve teknoloji donanımlı olarak geniş alanda hizmet sunmaktadır.

Matkap Sarımı İşlemi Fiyatları

Matkap sarımı, gereken durumlarda güvenle Botem hizmeti alınabilmektedir. Uzun yıllardan bu güne sunduğu hizmetler ve ürünler sayesinde güven vermektedir. Matkap sarımı diğer el aletlerinde olduğu gibi kısa sürede yapılarak teslim edilmektedir. Kendi bünyesinde bulunan teknik ekip ve ekipman desteğiyle çalışmaktadır.

Sarım işlemleri uygun fiyata yapılarak tam zamanında kullanıma sunmaktadır. Botem uzun yılların sektör deneyimi ve ileri teknoloji sistemleriyle çalışmaktadır. Bobinaj hizmetlerinde güven kaynağı olarak tanınarak yoluna devam etmektedir. Yeni makineler alarak yüksek fiyatlar ödemek yerine bobinaj işlemi yaparak uygun fiyata kaliteli hizmet alınabilmektedir.

Resimler
Videolar
Teklif alın veya bize ulaşın alanı!