Magnet tel veya mıknatıs tel, çok ince bir yalıtım tabakası ile kaplanmış bakır veya alüminyumden üretilmiş teldir. Transformatörler, motorlar, jeneratörler, hoparlörler, sabit diskler, elektromıknatıslar ve elektro gitar manyetikleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Magnet sarımı için kullanılacak tel alaşımsız saf metaller en uygun malzemelerdir. Aralarından en uygunu ise bakırdır. Bakır magnet teli fiziksel ve mekanik özellikleri açısından en çok tercih edilen iletken olarak kabul edilir.

Magnet sarımı teli, sürekli bir yalıtım katmanı sağlamak için genellikle iki farklı bileşime sahiptir. Bu bileşimlerdeki polimer filmde dörtlü film tipi tel var ise yalıtımının 1 veya 4 katmanını da kullanır. Magnet tel yalıtım filmleri polivinil formal, poliüretan, poliamid, polyester, polyester-poliimid, poliamid-poliimid ve poliimidi sıcaklık aralığını arttırmak için kullanır. Poliimid yalıtımlı magnet teli 250 dereceye kadar yükselebilir. Daha kalın kare veya dikdörtgen magnet telleri yalıtımı genellikle yüksek sıcaklıklı bir poliimid veya fiberglas bant ile sarılarak genişletilir ve tamamlanan sarımlar, yalıtım gücü ve uzun vadeli güvenilirliğini artırmak amacıyla bir yalıtım verniği ile vakumlanarak emprenye edilir.

Kendinden destekli olan bobinler en az iki tabaka ile kaplanmış tel ile sarılmaktadır. En dışarıdaki katmanı ısıtıldığında dönüşleri birbirine bağlayan bir termoplastik haline gelir.

Diğer tellerde olduğu gibi, magnet sarımı teli de alanına, sıcaklık ve yalıtım sınıfına göre sınıflandırılmaktadır.

Aalüminyum bir tel, DC direnci elde etmek için kullanılan bakır telinin kesit alanının 1.6 katına sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle, magnet sarımı telleri elektrik motorları gibi aletlerde enerji verimliliğini artırmada kullanılmaktadır.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!