Bizi Ara E-Katalog

Elektromanyetik fren bobinleri, elektrik akımlarının manyetik alanlarla karıştığı uygulamalarda kullanılan elektrik iletkenleri olarak bilinmektedir. Elektrik akımı, iletkende manyetik alan üretmek için fren bobini sarımı veya iletkende elektromotor voltaj üretmek için harici manyetik alandan geçirilir.

fren bobinaj sarımı

Fren bobini sarımı, büyük güç kaybı yaşanmadan hat voltajını azaltmak için tasarlanmış manyetik bir bileşen olarak kabul edilen sarım çeşididir.

Fren bobinleri nüve üzerine bindirilemn hacim ile hesaplanmaktadır. AC volt fren bobinleri kalın kesitli ve sipir sayısı az olan bobinlerdir. DC volt fren bobinlerinde ise daha ince kesit ve çok sipir bulunur. AC volt frende 50x60x50 mm nüve, 2,6 mm bakır tel ve 160 tane sipir bulunurken, DC Volt fren bobinlerinde 100x120x100 mm nüve, 0,60 çapında bakır te ve 2800 sipir bulunmaktadır.

Fren bobinleri birçok etkenden kolaylıkla etkilenebilir. Frenin yay sertliği, devreye giriş ve çıkış zamanları ve frenin etrafındaki diğer elektromanyetiklerden etkilenmesi muhtemeldir.

Fren bobininde oluşan arızalar ve çözümleri şöyledir:

  • Şebeke gerilimi % 110 bobin değerinde gerilim yaratıyorsa voltaj azaltılıp uygun nominal bir bobin ile değiştirilmeli
  • DC bobin üzerinde AC girişi varsa girişler veya uygun nominal bobinle değişim yapılmalı
  • Aşırı voltaj düşüşü var ise güç kaynağının akım değerini artırılmalı
  • Sarımdan kaynaklı kısa Devre oluşmuşsa bobini veya kurşun teli değiştirerek ve kablo kılıfı takılmalı
  • Döngü oranı bobin derecesini aşıyorsa bobin döngü oranını azaltılmalı veya alternatif kontrol yöntemi kullanılmalıdır.
Teklif alın veya bize ulaşın alanı!