Botem, her boyuttaki makine için fren bobini sarımı hizmeti vermektedir. Operasyonlarınızın arıza süresini en aza indirmek ve karlılık oranını artırmak için geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. 

Kısa devre yapmış, topraklanmış veya hasar görmüş motor bobinlerini onarmanın en etkili yolu bobin sarma işlemidir. 

fren bobini sarımı

Elektrik Motoru ve Fren Sistemlerinin Bakımının Önemi

Elektrik motorları ve fren sistemleri, herhangi bir tesis için kritik bir bileşen olarak hizmet eder. Bununla birlikte, elektrik motorları, iş operasyonlarını kesintiye uğratabilecek, üretkenliği azaltabilecek ve bir şirketin kârlılığını olumsuz yönde etkileyebilecek motor arızalarına ve arızalarına yol açan herhangi bir sayıda soruna eğilimli olabilir.

Buna rağmen, elektrik motorlarını ve fren bobin sistemlerini izlemek ve kontrol etmek, birçok kuruluş için bir öncelik değildir. Tahmine dayalı bakım programlarının uygulanmasının önemi, elektrik motoru anormalliklerini tespit etme, tanımlama ve değerlendirmede muazzam faydalar sağlayabilir. 

Operasyonların sorunsuz çalışmasını sağlamak için, elektrik motorlarının ve fren bobin sistemlerinin arızaya açık alanlarını tespit etmek, belirlemek ve değerlendirmek için önleyici bakım programlarının uygulanması çok önemlidir. Bunu yapmak için, motor arızalarının altında yatan nedenleri anlamak, bir arıza meydana geldiğinde en iyi eylem planını belirlemek için çok önemlidir. Düzenli bir bakım programının parçası olarak, bağlı araçlar, sensörler ve yazılım içeren yeni nesil teşhis ve bakım araçları, bir elektrik motorunun sağlığını izlemenin en iyi yolunu sunar.

Elektrik Motoru ve Fren Bobin Sargı Arızalarının Nedenleri

Elektrik motorlarının arızalanmasına birçok faktör sebep olabilir. Olumsuz çalışma koşulları bunun başlıcalarıdır. İster elektriksel, ister mekanik veya çevresel olsun, bir elektrik motorunun ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Sargı arızalarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Motora giden güç beslemesini bozan, atmış bir sigortadan, açık kontaktörden, kopmuş güç hattından veya kötü bağlantıdan kaynaklanan tek fazlı sargı arızaları dahil olmak üzere elektrik arızaları.
  • Fazdan faza veya dönüşten dönüşe kısa devre olan, kısa devreli bir bobine sahip, yuvanın kenarında veya yuvada topraklanmış veya kısa devreli bir bağlantıya sahip olan sargı dahil yalıtım arızaları. Bunların tümü genellikle aşınma, titreşim veya voltaj dalgalanması nedeniyle gerçekleşir.
  • Güç kaynağındaki dengesiz yükler, motor terminalinde zayıf bağlantı veya yüksek dirençli kontak nedeniyle fazlar arasındaki eşit olmayan voltajdan kaynaklanabilen, stator sargısının bir fazındaki yalıtımın termal bozulmasıdır.
  • Ayrıca tipik olarak motorun derecesini aşan yük talepleri veya kilitli bir rotor nedeniyle stator sargısındaki çok yüksek akımlar nedeniyle stator sargısının tüm fazlarında termal bozulma görülebilir.
  • Gevşeklik ve yatak arızaları. Diğer bir yaygın arıza da gevşeklik ve yatak arızalarıdır. Motor milinin ve/veya motor yataklarının gevşemesinden kaynaklanabilecek mekanik sürtünmeler nedeniyle ortaya çıkabilir. 
  • En yaygın mekanik arızalar mil dengesizliği, gevşeklik, yanlış hizalama ve yataklardır. Genellikle bu mekanik arızalar birbiriyle ilişkilidir: mil dengesizliği, gevşeklik veya düzeltilmeden bırakılan yanlış hizalama, rulmanlar üzerinde artan kuvvetlere neden olur ve bu da rulmanların hızlı aşınmasına neden olur.

Fren Bobini Sarımı Hizmeti

Botem; orta gerilim trafoları, tek faz kontrol ve güç trafoları, çift veya otomatik sargılı kapalı veya açık trafoların sarım hizmetlerini vermektedir. 

Tek veya çok kademeli transformatörlerde, kaynak transformatörlerinde, yükseltici/düşürücü transformatör varyasyonlarında revizyon ve geri sarma yapılabilir ve mühendislerimiz ayrıca jeneratörleri, fren ve debriyaj ünitelerini ve elektro mıknatısları onarır. 

Mekanik fren bobini sarma, ekipmanın geri yüklenmesini ve optimum performans sunmasını sağlar. Mühendislerimiz, bobin sarma makinelerimizle teknolojik ekipmanları kullanmaktadır.

Fren bobini, mühendislik, hassasiyet ve detaylı hesaplama gerektiren kompleks bir iştir. Özellikle fren sargılarında önemli olan kesit hesabı, akım hesabı iletken kesitleri ve çap ölçüleri gibi konularda deneyim gerektirir. 

Botem olarak ayrıca AC motorlar, DC motorlar, armatür ve rotorlar, statorlar, fırça motorlar, fırçasız motorlar, bobinler, fren bobinleri, debriyajlar, solenoid bobinler, jeneratörler, transformatörler, indüktörler ve özel sargılar gibi konularda sektörün en deneyimli firmalarındandır. 

İhtiyacınıza uygun fren bobini sarımı hizmetimizle, otomotiv, otomasyon, sanayi, makine aletleri, robotik, vb. içine alan geniş bir sektörü hedeflemekteyiz. 

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!