Doğru akım fanları (DC fan motorları), bir pilin voltajı gibi sabit bir değer potansiyeli ile çalışır. DC fan motorları için tipik voltaj değerleri 5V, 12V, 24V ve 48V'dur.

Alternatif akım fan motorları (AC fan motorları), pozitif ve eşit negatif değerde değişen bir voltajla çalışır. Bu fan motorları, değişen voltaj sinüzoidal dalga sinyaline sahiptir. Dünya çapında, bu sinüzoidal voltajın olağan değeri, 100VAC, 120VAC, 200VAC, 220VAC, 230VAC veya 240VAC gibi boyutta(frekansta) ve 50Hz veya 60Hz frekansında (saniye başına döngü) değişebilir.

DC fan teknolojisi, son yıllarda hem konut hem de endüstriyel soğutma ve ısıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. DC fanlar, elektronik anahtarlama kullanarak eksen etrafında bir rotor çekmek ve itmek için kalıcı mıknatıslara kullanan fan motorları sarımına sahiptir. Fakat DC teknolojisine sahip motorlar, AC teknolojisine sahip motorlardan daha yeni olduğu için daha az seçeneğe sahiptir. Aynı zamanda bu fan motorları sarımı kolaylıkla yapılabilmektedir.

DC fan motorları yaygın olarak en verimli fan motoru türü olarak kabul edilmektedir. AC fan motorlarından önemli ölçüde daha az güç tüketirler. DC fan motorları, geleneksel AC fan motorlarıyla aynı çıkışı üretmek için yüzde 70'e kadar daha az enerji tüketir.

DC fan motorları, elektronik olarak yeni bir motor yapısına sahiptir. Bu motorlar yüksek verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda inanılmaz derecede sessizdir. Çok sessiz olduklarından, DC fan motorlarına sahip sistemler, gürültünün rahatsız edici olabileceği tıbbi ortamlar, telekom ofisleri ve kütüphanelerde kullanılabilirler.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!