Bizi Ara E-Katalog

AC (Alternatif Akım) veya DC (Doğru akım) motorlarında iletkenlerin yer aldığı ve motora verilen akımla birlikte dönen parçaya (rotor) endüvi denir. Motorun, jeneratörün ve bir alternatörün elektromanyetik sisteminde hareket eden kısımdır. Ayrıca endüvi, dönen manyetik çekirdek, bir alternatör olarak da adlandırılır. Endüvi, bir alternatörde, bir AC (Alternatif Akım) üretmek için statorun demir plakalarına yaklaşık olarak hareket eden sabit mıknatıslar sayesinde mekanik enerji üretir. Bu dönüşü, manyetik alanlar ile eksen bölgesinde bulunan endüvi sarımı etkileşimi ile meydana getirir.

endüvi sarımı

Üç fazlı bir endüksiyon motorunda, rotora bir AC akım uygulandığında, stator sargıları dönererek bir manyetik akı üretirir. Akı, çubuklar boyunca akım oluşturur. Bu sayede stator ve rotor arasındaki hava boşluğunda manyetik bir alan meydana gelir. Bu akımın şiddeti ayarlanarak endüvinin dönüş hızı kontrol edilebilir. Döner akının ve akımın hareketi, motoru başlatmak için gerekli olan tork üretmek için bir kuvvet üretir. Endüvi sarımının yapısı, motorun çalışma hızını ve istenilen tork miktarına ayarlama yapabilmeyi sağlamaktadır.

Endüvinin yapısındna, bir mil üzerinde preslenmiş şekilde bulunan sac rotor plakaları, bu plakaların oluklarına yerleştirilmiş endüvi sargıları ve sargı uçlarının bağlandığı bir toplayıcı vardır. Motor, saat yönü veya tam teris yönde çalışmasına olanak sağlayan sabitlenmiş mıknatıslar ve sargı ile kontrol edilir. Akım motorlarının yapısına göre çeşitli boyutlarda ve şekillere endüvi sarımı yapılmaktadır.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!