DC motor, doğru akım kaynağından beslenerek mekanik güç üretmesi için tasarlanmış elektrik motorlarıdır. Bu motorun ana bileşenlerini, bobinler, mıknatıslar, rotorlar, fırçalar, stator ve doğru akım kaynağı oluşturur. DC motor sarımı ile yapılan sargılar (endüvi), mıknatıs veya bobinler tarafından üretilen manyetik bir alana yerleştirilerek döndürülür. Bu dönme sırasında doğru akım, mekanik enerjiye dönüştürülür.

dc motor sarımı

Manyetik alan içerisinde dönen endüvi, sistem içerisinde elektromotif kuvvet (EMF) üretir. Bu kuvvete ters emf denmektedir. Çünkü bu akımın yönü endüvinin dönüş yönünün tersidir. Bu EMF kuvveti yüzünden sistemde enerji kaybı meydana gelmektedir. Eğer bir DC motorun rotoru harici bir kuvvet tarafından döndürülürse, motor bir jenaretör gibi davranır ve elektromotif kuvvet üretir. Motorun normal çalışması sırasında, motorun dönüşü ters EMF adı verilen bir karşı voltaj meydana getirir.

DC motorların en büyük dezavantajlarından birisi oluşan bu ters yönlü akımdır. Bir DC motor döndüğünde, motorun çalışması için verilen akıma direnç gösteren ters yönlü EMF üretilir. Bu ters kuvvet, motor hızı arttıkça azalır.

Endüstri alanında kullanılan DC motorlar, genellikle hatalı yapılan DC motoru sarımı, hatalı eksenel ayarlar ve devre ayarlarının yanlış yapılması sonucu bozulmaktadır.

DC motorlarının, endüstri alanında kullanılan diğer motorlara göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Dc motor üretiminde, stator yapısına göre motor, sabit mıknatıslı olarak üretilebilir. Ayrıca farklı şekillerde yapılan DC motor sarımı ile çeşitli motorlar üretilebilmektedir.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!