Elektrik motorlarının elektrik akımını taşıyan ve taşıdığı elektrik akımı kadar manyetik alanı oluşturan ve üzerinde gerilim meydana getiren iletkenlerin hazırlanması da önemlidir. Bu detayların hazır hale getirilmesi, yerine yerleştirilmesi, gereken uç bağlantılarının ve kablo yalıtımlarının yapılması gibi işlemleri bobinaj olarak adlandırılmaktadır.

Çorlu bobinaj firmalar açısından son derece avantajlı bir bölgedir. Ancak firma seçimi yapılacağı zaman profesyonel hizmet veren güvenilir firmaların seçilmesi son derece önemlidir.

Bobinaj Arızaları Nasıl Giderilir?

Arızalar stator sargılarında meydana gelebilmektedir. Stator sargısının bir kısmı ya da tamamı yanabilir veya bozulmuş olabilir. Kısmi bir sarım hatası mevcut ise bobinlere zarar verilmeden arıza çözülmelidir. Stator bobinleri komple yandıysa stator bobinleri ilk olarak bobinlerin kalıp ölçülerine ihtiyaç duyar.

Daha sonra bobinaj şeması çıkartılır ve uygun bir şekilde sökülür. Stator bobinleri sarıldıktan sonra verniklenecekleri için sert bir şekil alırlar. Sökme işlemi zorlaştığı zaman bobinlerin kolay bir şekilde sökülebilmesi adına izoleyi pürmüz yakma yöntemine başvurulabilir. Büyük güçlü ve düşük gerilimli transformatörlerden bozuk bobinlere gerilim uygulanarak kısa devre izolasyonu da yakılabilmektedir.

Bobinaj işlemleri yapılmadan önce motorların hangi sebeplerden dolay çalışmadığına mutlaka bakılması gerekmektedir. Motorun arızalı olduğu durumlarda parçaların işaretlenerek sökülmesi yeterli olacaktır. İşaretleme işlemi bobinaj yapacak kişi tarafından büyük bir hassasiyet ile yapılmalıdır. Motor kapaklarında ve diğer parçalarında fabrikasyon bozulmalar meydana gelebilir.

Bu tür durumlarda motorun toplanması esnasında montaj yapılırken de sorunlar ortaya çıkabilir. Sorunlar için profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir. Tecrübesiz bir şekilde yapılacak olan işlemler kalıcı hasara yol açabilmektedir. Güvenilir firmalardan destek alarak bobinaj işlemlerini güvenilir şekilde yaptırtabilirsiniz.

Teklif alın veya bize ulaşın alanı!